V roku 2020 vo svete zabili pri práci 65 novinárov a ďalších pracovníkov médií, tvrdí Medzinárodná federácia novinárov (IFJ). Je to o 17 viac ako v roku 2019, pričom sa tento počet blíži k úrovni z 90. rokov minulého storočia.
IFJ vo svojej výročnej správe o zabitiach novinárov, uviedla, že sa vlani odohrali v 16 krajinách. O život prišli počas cielených útokov, bombových útokov a pri incidentoch krížovej paľby.
„Neľútostná vláda zločineckých barónov v Mexiku, násilie extrémistov v Pakistane, Afganistane a Somálsku, ako aj intolerancia zástupcov tvrdej línie v Indii a na Filipínach prispeli k pokračujúcemu krviprelievaniu v médiách,“ vyjadril sa v tejto súvislosti generálny tajomník IFJ Anthony Bellanger.
Na vrchole rebríčka je opäť Mexiko
Po štvrtý raz za ostatných päť rokov je na vrchole rebríčka s najviac zabitými novinármi Mexiko, kde evidujú 14 mŕtvych. Nasleduje Afganistan s desiatimi zabitými novinármi, Pakistan s deviatimi, India s ôsmimi, Sýria a Filipíny majú po štyroch mŕtvych a Nigéria a Jemen po troch.
Novinári sa už nemusia báť ísť na políciu či nahlásiť vyhrážanie, ministerstvo pripravuje zákon
Zabitia mediálnych pracovníkov evidujú aj v Iraku, Somálsku, Bangladéši, Kamerune, Hondurase, Paraguaji, Rusku a Švédsku. Od roku 1990, keď začala IFJ evidovať úmrtia, zabili vo svete 2 680 novinárov.
Najviac novinárov väzní Turecko
Podľa dát IFJ je tiež k marcu 2021 na svete prinajmenšom 229 novinárov pre svoju prácu vo väzení.
Bieloruské novinárky natáčali protesty proti Lukašenkovi, súd ich poslal na dva roky za mreže
„Najväčší väzniteľ novinárov na svete“ je podľa federácie Turecko s najmenej 67 pracovníkmi médií za mrežami. Druhá je Čína s 23 novinármi, Egypt s 20, Eritrea so 16 a Saudská Arábia so 14 uväznenými novinármi.