V roku 2020 bolo pri práci zabitých 65 pracovníkov médií, vyše dvesto novinárov je zas uväznených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reportér, novinár, mikrofón, kamera
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V roku 2020 vo svete zabili pri práci 65 novinárov a ďalších pracovníkov médií, tvrdí Medzinárodná federácia novinárov (IFJ). Je to o 17 viac ako v roku 2019, pričom sa tento počet blíži k úrovni z 90. rokov minulého storočia.

IFJ vo svojej výročnej správe o zabitiach novinárov, uviedla, že sa vlani odohrali v 16 krajinách. O život prišli počas cielených útokov, bombových útokov a pri incidentoch krížovej paľby.

„Neľútostná vláda zločineckých barónov v Mexiku, násilie extrémistov v Pakistane, Afganistane a Somálsku, ako aj intolerancia zástupcov tvrdej línie v Indii a na Filipínach prispeli k pokračujúcemu krviprelievaniu v médiách,“ vyjadril sa v tejto súvislosti generálny tajomník IFJ Anthony Bellanger.

Na vrchole rebríčka je opäť Mexiko

Po štvrtý raz za ostatných päť rokov je na vrchole rebríčka s najviac zabitými novinármi Mexiko, kde evidujú 14 mŕtvych. Nasleduje Afganistan s desiatimi zabitými novinármi, Pakistan s deviatimi, India s ôsmimi, Sýria a Filipíny majú po štyroch mŕtvych a Nigéria a Jemen po troch.

Zabitia mediálnych pracovníkov evidujú aj v Iraku, Somálsku, Bangladéši, Kamerune, Hondurase, Paraguaji, Rusku a Švédsku. Od roku 1990, keď začala IFJ evidovať úmrtia, zabili vo svete 2 680 novinárov.

Najviac novinárov väzní Turecko

Podľa dát IFJ je tiež k marcu 2021 na svete prinajmenšom 229 novinárov pre svoju prácu vo väzení.

„Najväčší väzniteľ novinárov na svete“ je podľa federácie Turecko s najmenej 67 pracovníkmi médií za mrežami. Druhá je Čína s 23 novinármi, Egypt s 20, Eritrea so 16 a Saudská Arábia so 14 uväznenými novinármi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať