V Rovinke horí sklad s toxickými látkami, dym zasiahol aj Bratislavu a evidujú zranených (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Požiar v Rovinke, hasiči
V Rovinke horí sklad. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 22. júna, 20:36

Hasičom sa stále nepodarilo lokalizovať požiar výrobných a skladových hál v Rovinke v okrese Senec. Pri požiari zasahuje 183 hasičov so 66 kusmi hasičskej techniky.

Podľa prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavla Mikulášeka bolo vykonávané meranie splodín horenia v blízkom okolí, zatiaľ našťastie s negatívnym výsledkom či s malými hodnotami. Informovali o tom na brífingu na mieste požiaru príslušníci Hasičského a záchranného zboru.

Evidujú ľahko zranených

Ako ďalej uvádza prezident HaZZ, evidujú osem ľahko zranených príslušníkov hasičských jednotiek. Dvaja majú ľahké popálenie prvého stupňa v ostatných prípadoch išlo aj o vyčerpanie.

Celý priestor v okolí požiaru museli evakuovať. Rozptylové podmienky podľa Mikulášeka napovedajú, že nie sú obyvatelia ohrození, avšak v prípade potreby sú pripravené evakuačné autobusy. Na otázku, kedy bude požiar uhasený, Mikulášek povedal, že zatiaľ nie je jasné, kedy sa oheň podarí uhasiť. V halách horia plasty aj palety.

Kombinácia horenia plastov

Prírodné materiály nie je náročné uhasiť, avšak kombinácia horenia plastov vytvára extrémne zaťaženie toxickými splodinami horenia. Súčasne dávajú vysokú intenzitu sálavého tepla a dochádza k devastácií ľahkých kovových konštrukcii, čo sťažuje hasičom postup pri zásahu,“ poznamenal prezident Hasičského a záchranného zboru.

Kontrolné chemické laboratóriá Civilnej ochrany v Nitre vykonali merania v 13 lokalitách vrátane miesta požiaru. Na základe meraní zistili zvýšené koncentrácie oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka a množstva zlúčenín, ktoré sú pri takýchto požiaroch typické a nemali by negatívne ovplyvniť občanov žijúcich v okolí.

Prítomnosť prachových častíc

Merania boli zamerané aj na zistenie prítomnosti prachových častíc, ktoré sa vďaka komínovému efektu v okruhu 10 kilometrov nenachádzajú. Pracovníci laboratória evidujú výrazné zlepšenie nameraných hodnôt zlúčenín spôsobených požiarom.

Ako uviedla z Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová, pri požiaroch je prvým kritériom bezpečnosti nechodiť na miesto požiaru. „Občania tým ohrozujú nielen svoje zdravie, ale tiež mobilitu a bezpečnosť zasahujúcich záchranných zložiek. Ak je nevyhnutné v takomto čase opustiť priestory domova či práce, je na prekrytie dýchacích ciest vhodné použiť respirátor,“ uzavrela.

Požiar v Rovinke, hasiči
Dym z požiaru skladu v Rovinke vidno na niekoľko kilometrov. Foto: SITA, Petra Gáliková

Namerali škodlivé látky

Ako doplnila policajná hovorkyňa, v dôsledku škodlivých látok v nameraných hodnotách, ktoré nie sú život ohrozujúce, je uzatvorená ulica Majerská a časť ulice Hlavnej na úrovni obytných blokov.

„Na mieste sa nachádzajú dobrovoľní hasiči z okolitých obcí a profesionálni hasiči z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja,“ skonštatovala.

Hasiči vykonávajú hasebné práce aj pomocou výškovej techniky. „Na miesto udalosti smerujú pracovníci KCHL CO v Nitre, ktorí budú z dôvodu silného zadymenia vykonávať merania kvality ovzdušia v okolí,“ doplnila Križanová s tým, že na požiarisku sa nachádza aj prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

Študentov poslali domov

Dym z požiaru výrobnej haly už zasiahol aj okrajové časti Bratislavy. Vedenie Gymnázia F.G.Lorcu v Podunajských Biskupiciach poslalo svojich žiakov domov. „V súvislosti s požiarom skladu toxických látok v Rovinke a následným zamorením ovzdušia boli žiaci podľa pokynov okresného úradu poslaní zo školy domov,“ uviedlo vedenie školy, ktorá požiadalo rodičov, aby sa uistili, že ich deti sú doma v bezpečí.

O obmedzenie pobytu vonku požiadal na sociálnej sieti aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

„V Rovinke horí sklad s polyetylénom a paletami. Dym sa dostal aj nad hlavné mesto, obmedziť pohyb vonku a zavrieť okná odporúča starosta Vrakune. Zasiahnuté oblasti sú ďalej Podunajské Biskupice a Dunajská Lužná,“ uviedol Droba.

Podľa veliteľa zásahu sa škody zatiaľ nedajú odhadnúť. „Pred 17. hodinou sa podarilo lokalizovať miesto požiaru. Zrútené konštrukcie bránili hasičom dostať sa do ohniska. Zatiaľ sa nedá určiť, dokedy budú zásahové jednotky na mieste požiaru,“ uzavrel veliteľ zásahu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol MikulášekZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborMV Ministerstvo vnútra SR