V severokórejských raketách našli komponenty od západných spoločností aj z Číny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojna na Ukrajine, Kyjev
Hasiči hasia požiar v bytovom dome v Kyjeve po ruskom útoku. Podľa úradov Rusko vypálilo na celú Ukrajinu balistické rakety a bezpilotné lietadlá typu Shahed. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V severokórejských balistických strelách Kn-23 a 24, ktorými Rusko vo februári útočilo na Kyjiv, našli elektronické komponenty od európskych, ďalších západných, japonských a čínskych spoločností.

Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na svoje zdroje v orgánoch činných v trestnom konaní.

Medzi výrobcami je aj Siemens

Podľa nich najmä rakety, ktoré vo februári dopadli na obvod Obolonskyj v Kyjive, obsahovali západné mikrokontroléry, flash disky, konvertory, napájacie zdroje, zosilňovače či satelitné patch antény.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzi výrobcami, ktorých komponenty boli v severokórejských raketách, boli nemecký Siemens, holandská spoločnosť NXP Semiconductors, americké Fairchild Semiconductor International a Analog Devices, NSK/NSK Automation z Japonska či ZHONGKEWEI z Číny. Niektoré časti a fragmenty mali štítky s ručne písanými kórejskými znakmi.

Preskúmali 290 komponentov

Organizácia Conflict Armament Research skôr počas mesiaca preskúmala 290 komponentov balistickej rakety, ktorú Severná Kórea poskytla Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine.

Zistila pritom, že väčšinu z nich vyrobili v európskych a amerických spoločnostiach. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby Rusko od decembra útočilo viac ako 20 severokórejskými zbraňami.

Severokórejské dodávky zbraní do Ruska odsúdili takmer všetky členské štáty Európskej únie, výnimkou boli akurát Maďarsko a Slovensko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie CAR Conflict Armament Research