BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – V sobotu si Európa pripomenie prvý ročník Dňa obezity. Založili ho minulý rok predseda a klinický riaditeľ Národného fóra pre obezitu Veľkej Británie David Haslam a prezident a zakladateľ Belgickej asociácie obéznych pacientov Jean-Paul Allonsius. V celej Európe sa v tento deň uskutočnia aktivity zamerané na zdravé znižovanie telesnej hmotnosti u ľudí. Spustená bude aj celoeurópska petícia Iniciatíva európskych občanov, ktorej cieľom je nazbierať milión podpisov občanov Európskej únie a na jej základe lobovať za práva ľudí s obezitou a nadváhou v Európskej komisii.
Mottom tohtoročnej kampane je „5 – 10 za zdravšiu Európu“. Jej hlavným poslaním je podporiť ľudí, ktorí majú problémy s nadváhou a obezitou, v postupnom znižovaní telesnej hmotnosti a poukázať na zlepšenie zdravotného stavu sprevádzajúce toto zníženie. Pokles váhy o 5 až 10 percent (u človeka, ktorý váži 80 kilogramov, je to 4 až 8 kilogramov) môže výrazne zlepšiť zdravotný stav aj psychickú pohodu. Medzi hlavné zdravotné prínosy patrí prevencia diabetu, úprava krvného tlaku, zníženie rizika ochorení srdca, zlepšenie dýchania a pľúcnych funkcií, zlepšenie plodnosti, zmiernenie bolestí chrbta, zlepšenie spánku, zníženie viscerálneho tuku a tiež zníženie rizika predčasného úmrtia na následky obezity alebo nadváhy. V psychike človeka to znamená väčšiu sebadôveru, viac chuti a energie do života a mnohé ďalšie pozitívne prínosy.
Na Slovensku bude v rámci Európskeho dňa obezity pripravená špeciálna Poradňa pre zdravé chudnutie, a to už v piatok 21. mája. Poradenský stan bude umiestnený v Bratislave na Kamennom námestí od 10:00 do 17:00. V stane budú špeciálne vyškolené nutričné terapeutky, ktoré záujemcom zmerajú index telesnej hmotnosti (BMI), odmerajú obvod pása a budú informovať o nebezpečenstve viscerálneho tuku, ktorý s jeho obvodom priamo súvisí. Na základe nameraných hodnôt ľuďom poradia, ako je možné čo najlepšie upraviť ich váhu, aby dosiahnuté výsledky boli trvalé, zníženie nebolo dramaticky skokové a nedochádzalo k nechcenému jo-jo efektu. Terapeutky zároveň odpovedia na otázky záujemcov súvisiace so zdravým chudnutím, správnym stravovaním, dlhodobým a trvalým udržovaním váhy. Pomôžu vysvetliť aký je rozdiel medzi liekmi a potravinovými doplnkami, ktoré sa často na chudnutie využívajú a ktoré, na rozdiel od liekov, nemajú klinicky overený účinok.
Záujemcovia sa budú môcť poradiť o zdravom chudnutí aj vo vybraných lekárňach so špeciálne vyškolenými farmaceutickými laborantkami. „Lekárnici a farmaceutickí laboranti majú poznatky na to, aby priamo v lekárňach odborne poradili ľuďom, ktorých sa problematika váhy dotýka. Sú pripravení zmerať im obvod pásu, hmotnosť alebo BMI, ale zároveň im poskytnúť aj informácie o rizikách spojených s nadváhou a obezitou, navrhnúť im konkrétne odporúčania zmeny životného štýlu, poukázať na výhody a úskalia samoliečby, možnosti farmakoterapie pod dohľadom lekára a prípadne im aj poskytnúť kontakt na obezitologické centrá,“ uviedla viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Mária Mušková. V lekárňach sa ľudia nielen dozvedia cenné rady, ale dostanú aj možnosť vyskúšať si prvý voľno-predajný liek na chudnutie s výraznou zľavou. Konkrétny zoznam lekární sa nachádza na webovej stránke www.denobezity.sk. Táto iniciatíva potrvá po celý rok.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je 30 až 80 percent dospelých Európanov obéznych. Nadváha a obezita prináša mnohé zdravotné riziká, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku druhého typu alebo rôzne ochorenie srdca a ciev. Každoročne na následky nadváhy a obezity umiera viac ako milión Európanov. „Na Slovensku trpí obezitou alebo nadváhou 20 percent dospelej populácie. Je to druhý najčastejší faktor predčasnej smrti,“ povedala endokrinologička Dagmar Prokešová.
SITA