Jedna z najväčších medzinárodných humanitárnych organizácií Lions International s viac ako 1,4 milióna členmi v 210 krajinách sveta oznámila, že v roku 2025 a 2026 sa bude podieľať na projektoch na podporu športovcov so špeciálnymi potrebami na Slovensku.
Ide o dôležitý krok v rámci dlhodobej spolupráce s národnou športovou organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko, ktorá v súčasnosti združuje okolo 1 000 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením z celého Slovenska.
Podpora športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko
„Naša misia je pomáhať a budovať inkluzívnu spoločnosť, v ktorej majú všetci rovnaké príležitosti,“ hovorí Mark Lyon, viceprezident Lions International a dodáva: „Preto v roku 2026 príde na Slovensko celé Predstavenstvo LIons International, aby sa jeho členovia aktívne zapojili do podpory športovcov s intelektuálnym znevýhodnením v rámci športových projektov Špeciálnych olympiád Slovensko.“

Lions International podporuje aktivity Špeciálnych olympiád už dlhé roky. Medzinárodná športová organizácia Špeciálne olympiády združuje takmer šesť miliónov športovcov v 192 krajinách po celom svete. Na Slovensku sú tieto projekty dôležitou súčasťou inkluzívneho športu a tréningové programy, ktoré podporujú, pomáhajú nielen fyzickej, ale tiež sociálnej integrácii športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.
Ocenený je každý
„Naše programy Mladí športovci a MATP sú zamerané na podporu športovcov s intelektuálnym znevýhodnením z celého Slovenska. Ide o tréningové programy pre deti do 12 rokov, kde je oceňovaný každý, kto sa zúčastní. Tieto iniciatívy tak pomáhajú športovcom so zníženým IQ nielen po fyzickej stránke, ale aj v ich sebavedomí a sociálnej integrácii,“ vysvetľuje Eva Gažová, riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Na podujatiach sa navyše stretne minimálne trojica krajín, čo podporuje medzinárodné prepojenia a výmenu skúseností.

Súčasťou Špeciálnych olympiád Slovensko je napríklad aj talentovaný športovec Šimon Jakuš, ktorý patrí medzi známe tváre tejto športovej organizácie a aktuálne aj tanečnej šou Let´s Dance. Svojím odhodlaním a úspechmi inšpiruje ďalších športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Dlhodobo sa venuje atletike a v rámci Špeciálnych olympiád reprezentoval Slovensko na viacerých medzinárodných podujatiach.

Lions International v súčasnosti rokuje o konkrétnej finančnej podpore športových podujatí. Doteraz organizácia prispela sumou približne 50 000 EUR na projekty a podporu športovcov s intelektuálnym znevýhodnením na Slovensku.
Budovanie inkluzívnej budúcnosti
Podľa M. Lyona je kľúčové, aby športovci s intelektuálnym znevýhodnením neboli v spoločnosti vnímaní ako oddelená, separovaná skupina. „Sú rovnocennými členmi spoločnosti a majú právo na plnohodnotné športové zážitky. Lions International preto chce byť aktívnym partnerom v budovaní prostredia, kde budú mať títo športovci rovnaké možnosti ako ostatní,“ zdôrazňuje.
Iniciatívy ako tieto ukazujú, že podpora športu nie je len o víťazstvách, ale najmä o vytváraní spoločenstva inklúzie všetkých, bez ohľadu na ich schopnosti. S podporou Lions International dostávajú športovci na Slovensku príležitosť rásť a ukázať, že šport je skutočne pre všetkých.

Podpora inkluzívneho športu je dôležitou súčasťou misie humanitárnej organizácie Lions International, pričom Mark Lyon je jej členom už viac ako 28 rokov. Svoju cestu začal v miestnom klube v Connecticute v USA a od júla minulého roka zastáva pozíciu viceprezidenta a v roku 2026 navštívi Slovensko už ako prezident tejto celosvetovej organizácie. Posolstvo služby a pomoci tým, ktorí to potrebujú, chce rozšíriť do čo najviac krajín a to predovšetkým medzi mladých ľudí, v ktorých vidí veľký potenciál.
Špeciálne olympiády Slovensko
Špeciálne olympiády Slovensko vznikli v roku 1993 po rozdelení Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Novodobú históriu začali v roku 2018 kedy získali štatút Národnej športovej organizácie. Svetová organizácia Special Olympics International vznikla v roku 1963 a bola založená sestrou amerického prezidenta J. F. Kennedyho, Eunice Kennedy Shriver.
Táto prestížna americká rodina mala sestru Rosemary Kennedy, ktorá mala mentálne znevýhodnenie. Eunice sa ju snažila vtiahnuť a zapojiť do života a zistila, že šport je tá najkrajšia a najľahšia cesta k inklúzii. Vďaka Rosemarinej sestre Eunice môžu dnes aj na Slovensku športovať ľudia na spektre autizmu, s Downovým syndrómom a s inými diagnózami a syndrómami, ktoré predikujú znížené IQ.

V súčasnosti športová organizácia Špeciálne olympiády Slovensko pôsobí celonárodne a snaží sa o inklúziu takýchto ľudí po celom Slovensku, preto organizuje niekoľko národných Majstrovstiev Slovenska, zabezpečuje účasť reprezentácie Slovenska na medzinárodných podujatiach, ale tiež pripravuje rôzne edukačné a tréningové programy.