Boje medzi sudánskou armádou a polovojenskou skupinou si vyžiadali mŕtvych a vyše 600 zranených (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudán, konflitk
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 16. apríla 2023, 18:35

Boje medzi medzi sudánskou armádou a mocnými polovojenskými silami o kontrolu nad Sudánom, ktoré trvajú už dva dni, si vyžiadali najmenej 61 mŕtvych civilistov.

O mŕtvych informoval výbor sudánskych lekárov, podľa ktorého tiež viac ako 670 osôb utrpelo zranenia. Skupina tiež predpokladá desiatky úmrtí medzi súperiacimi stranami.

Napätie eskalovalo niekoľko mesiacov

Boje vypukli po mesiacoch eskalujúceho napätia medzi veliteľom sudánskej armády Abdalom Fattáhom Burhánom a šéfom milícií Jednotky rýchlej podpory (RSF) Muhammadom Hamdanom Dagalom v čase politickej nestability po prevrate v roku 2021, za ktorým stoja.

Súčasné napätie v Sudáne pramení z toho, ako by sa milície mali integrovať do armády a aký orgán by mal na proces dohliadať. Fúzia je kľúčovou podmienkou nepodpísanej dohody o demokratickom prechode v Sudáne.

Obe strany sa vinia navzájom

Z bojov sa obe strany vinia navzájom, pričom tiež protirečivo hovoria o tom, že majú kontrolu nad strategickými lokalitami v krajine. Dejiskom ťažkých bojov, ktoré zahŕňajú obrnené vozidlá, bojové lietadlá a guľomety na vozidlách, sa stalo hlavné mesto Chartúm a susedný Umm Durmán, no násilnosti zasiahli aj ďalšie časti krajiny. Predpokladá sa, že len v hlavnom meste majú obe strany desaťtisíce bojovníkov.

Konflikt bude zrejme pokračovať

Obe strany naznačili, že nie sú ochotné rokovať. Ešte v sobotu v noci sudánska armáda vydala vyhlásenie, v ktorom odmietla rokovania s RSF a vyzvala na rozpustenie týchto „povstaleckých milícií“. Šéf polovojenskej skupiny zase označil veliteľa ozbrojených síl za kriminálnika. Ostrý jazyk podľa agentúry AP naznačuje, že konflikt medzi niekdajšími spojencami bude pravdepodobne pokračovať.

Vypuknutie násilností v Sudáne vyvolalo obavy naprieč medzinárodnou komunitou. Na zastavenie bojov a pokračovanie v rokovaniach vyzvali generálny tajomník OSN António Guterres, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, šéf Africkej únie Moussa Faki Mahamat, generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Aboul Gheit, minister zahraničných vecí USA Antony Blinken či Katar, Egypt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

V dôsledku situácie v Sudáne susedný Čad oznámil, že zatvára svoje pozemné hranice s krajinou.

WFP pozastavil činnosť v krajine

Svetový potravinový program (WFP) oznámil, že dočasne pozastavuje všetku činnosť v Sudáne. Spravil tak po tom, čo tam v dôsledku tamojších bojov medzi armádou a polovojenskou skupinou RSF zomreli traja jeho zamestnanci. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

WFP sa vo vyhlásení vyjadril, že sú zhrození zo správ o úmrtí troch zamestnancov.

„Vyjadrujeme hlbokú sústrasť ich rodinám a vyzývame všetky strany v Sudáne, aby rešpektovali neutralitu humanitárnych pracovníkov v Sudáne, ktorých úlohou je pomáhať všetkým stranám v tejto kríze,“ uvádza sa v stanovisku. Program tiež upozornil, že násilie má „vážny dopad na našu prácu a na ľudí, ktorým slúžime“. „Vyzývame všetky strany, aby dospeli k dohode, ktorá umožní pokračovať v poskytovaní život zachraňujúcej humanitárnej pomoci v Sudáne,“ apeloval tiež WFP.

Organizácia vo vyhlásení tiež uviedla, že jedno z jej lietadiel poškodili boje na medzinárodnom letisku v Chartúme, čo ovplyvnilo jej schopnosť presúvať personál a poskytovať pomoc ľuďom po celej krajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresAntony BlinkenJosep BorrellMoussa Faki Mahamat
Firmy a inštitúcie WFP Svetový potravinový program