GALANTA 13. júna (WebNoviny.sk) – V tele bývalého poslanca Národnej rady SR Františka Gauliedera bola po jeho tragickej smrti zistená látka, ktorá mohla mať významný vplyv na jeho správanie. Zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom, kedy a v akom množstve sa mohla do tela dostať. Informoval o tom právny zástupca rodiny Gauliederovcov Ján Foltán.
V Galante sa rozlúčili s Františkom Gauliederom, bývalí lídri z HZDS neprišli
Nechcel však spresniť, o akú látku išlo, bolo jej však podľa neho „dosť veľké množstvo“. Gauliedera zrazil v noci z 24. na 25. marca pri Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa vlak. Polícia udalosť vyšetruje ako usmrtenie, ale aj ako obmedzovanie osobnej slobody. Jeho rodina odmieta, že by Gaulieder spáchal samovraždu.
Posledné hodiny sa nepodarilo zdokumentovať
Foltán potvrdil, že vyšetrovateľovi sa nepodarilo zdokumentovať posledných približne 11 hodín života Františka Gauliedera, ktorý bol v tomto volebnom období poslancom Mestského zastupiteľstva v Galante. Obecné kamery ho zachytili v piatok 24. marca v popoludňajších hodinách v blízkosti cintorína v Trnovci nad Váhom.
Podľa právneho zástupcu rodiny je z kamerových záznamoch zrejmé, že nebol pod vplyvom žiadnych látok, pohyboval sa normálne, konal premyslene. Pod vplyvom látky, ktorú mu našli pri pitve v moči, by bol jeho pohyb nekoordinovaný.
Poslanci v Galante žiadajú objasnenie smrti ich kolegu Františka Gauliedera
Policajný vyšetrovateľ pribral do vyšetrovania znalca z odboru psychológie, ktorý by mal charakterizovať osobnosť Františka Gauliedera z dostupných údajov, akými sú vyšetrovací spis, zdravotná dokumentácia, médiá či facebookový profil.
Vyšetrovateľa zaujíma, či možno potvrdiť, alebo vylúčiť u zosnulého samovražedné konanie. Takýto postup odmieta vdova Zuzana Gauliederová, podľa ktorej sa k duševnému stavu jej nebohého manžela môžu kvalifikovane vyjadriť len jeho ošetrujúci lekári.
Protizákonne ho zbavili mandátu
František Gaulieder bol od roku 1994 poslancom parlamentu za HZDS. V roku 1996 ho ako prvého poslanca protizákonne zbavili mandátu.
Dôvodom mal byť list, ktorý mal poslať vtedajšiemu šéfovi parlamentu Ivanovi Gašparovičovi, v ktorom sa vraj vzdal mandátu. Štát mu po sťažnosti na Európskom súde pre ľudské práva vyplatil odškodné 30-tisíc eur.
Neskôr sa angažoval ako občiansky aktivista v Galante, v tomto volebnom období bol mestským poslancom. Často sa dostával do ostrých sporov s terajším primátorom Galanty Petrom Paškom.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.