V japonskom Tokiu slávnostne otvorili vodnoslalomársky areál pre budúcoročné olympijské hry. Ide o prvý areál tohto druhu v celej krajine. V súvislosti s OH 2020 museli organizátori postaviť osem nových športovísk a už päť z nich je hotových.
Postupné dokončovanie miest spojených s olympiádou podľa japonskej strany dokazuje, že všetko ide podľa plánu. Na dokončenie ešte čakajú Nový národný štadión (ceremoniály, futbal, atletika) či priestory určené pre plávanie a volejbal.
Podmienky na najvyššej úrovni
Areál pre vodný slalom ponúkne priestor pre 7500 fanúšikov s výhľadom na 200 m dlhú trať s divokou vodou.
Foto: Organizátori olympiády v Tokiu predstavili pochodeň, jej dizajn má pripomínať kvet čerešne
„Bolo úžasné postupne sledovať výstavbu tohto športoviska, ktoré ponúka podmienky na najvyššej svetovej úrovni,“ povedal šéf Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) Španiel José Perurena pre portál ITG.
„Som presvedčený, že pôjde o jedno z najlepších športovísk na budúcoročnej olympiáde,“ doplnil.
Technicky náročná trať
Na otvorení nechýbal ani bronzový medailista z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro Takuja Haneda. Trénersky ho k cennému kovu priviedol Slovák Milan Kubáň. Japonec sa dlhodobo pripravoval pod Tatrami a naučil sa aj obstojne po slovensky.
„Som poctený, že ako prvý športovec som si mohol vyskúšať trať. Po technickej stránke je náročná, ideálna pre olympijské súťaže. Výhodou je, že komplex nie je ďaleko od centra Tokia. Som presvedčený, že ide o najlepší kanál na svete a ja urobím všetko pre to, aby som sa kvalifikoval na budúcoročné OH,“ povedal Takuja Haneda.
Vodný slalom je v olympijskom kontexte najúspešnejším slovenským športom, v ére samostatnosti získali slovenskí reprezentanti v tomto odvetví už štrnásť medailí – osem zlatých, tri strieborné a tri bronzové.