V topiacom sa ľadovci na Mont Blancu našli noviny z roku 1966. Ostali tam po leteckej havárii (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mont Blanc
Mont Blanc. Foto: ilustračné, SITA/AP

Pod ľadom v topiacom sa ľadovci na hore Mont Blanc objavili indické noviny z roku 1966. Ako informovala BBC, s najväčšou pravdepodobnosťou sa tam dostali v zime toho roku, keď sa v tejto oblasti zrútilo dopravné lietadlo spoločnosti Air India.

Pri havárii 24. januára 1966 vtedy zahynulo všetkých 117 ľudí na palube.

Titulka je o Indire Gándhiovej

Titulná stránka novín informuje o zvolení Indiry Gándhiovej za prvú premiérku Indie. Na čele vlády zostala až do roku 1984, keď ju zavraždil je ochrankár.

Majiteľ reštaurácie pri francúzskom turistickom stredisku Chamonix Timothee Mottin našiel na mieste nešťastia viacero indických denníkov National Herald a Economic Times, ktoré rozdávali na palube lietadla.

„Teraz sa sušia, ale sú vo veľmi dobrom stave. Dajú sa čítať,“ uviedol. Po vysušení ich chce vystaviť vo svojej reštaurácii, kde už má celú zbierku predmetov z havarovaného lietadla.

Našli aj cenné drahokamy

Najcennejším pozostatkom z havárie je kovová skrinka s drahými kameňmi, ktorú na Mont Blancu našiel horolezec v roku 2013 a odovzdal na polícii. Hodnotu drahokamov ako rubíny či smaragdy odhadli na 246-tisíc eur.

Globálne otepľovanie spôsobuje aj topenie ľadovcov v Alpách. Vlani experti varovali, že z ľadovca Planpincieux na talianskej strane Mont Blancu by sa mohol odtrhnúť celý obrovský masív ľadu.

Lietadlo spoločnosti Air India letelo z Mumbaja do londýna s medzipristátím v Ženeve. Pri klesaní pred pristátím narazil stroj do vrcholu Mont Blancu. O život prišlo 106 pasažierov a 11 členov posádky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať