BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – V uplynulých desiatich mesiacoch zaevidovali trnavskí krajskí policajti 143 prípadov počítačovej kriminality. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to o 10 viac. Počet takýchto prípadov klesol v okresoch Trnava a Skalica, naopak, v okresoch Senica stúpol o 10, v Galante o sedem a v Dunajskej Strede o dva.
Vyvolanie súcitu a ľútosti
Ako uviedla trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, medzi obeťami sú ľudia širokého vekového spektra a pohlavia. Páchatelia často využívajú hru na city, zaľúbenosť, stavajú sa do pozície trpiteľov a v poškodených vyvolávajú ľútosť a súcit alebo pocit, že sú tými pravými, komu na nich záleží.
Postupne pod vymyslenými historkami vylákajú od obetí peniaze, pričom čiastky sa neraz pohybujú v desiatkach tisícoch eur.
Ivan chcel pomôcť svojej internetovej láske, prišiel však o stovky eur
V ďalších prípadoch je to napríklad zneužitie intímnych fotografií či videí a následné vydieranie tým, že ak človek nezaplatí, zábery budú zverejnené. Poškodení tak často zaplatia aj niekoľkokrát za sebou nemalé sumy.
Upozornenie polície
Polícia preto upozorňuje ľudí, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. Občanov vyzývajú, aby v žiadnom prípade neposkytovali osobné údaje, nezasielali kompromitujúce fotografie a cudzím osobám neposielali peniaze.
„Ak poznáte niekoho len cez internet, nikdy neviete, kto v skutočnosti je na druhom konci. Niekedy aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu,“ upozorňuje polícia.
Ján zaplatil tisíce eur za kúpu hardvéru na ťažbu kryptomeny, nikdy ho však nedostal
Polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Z celkového počtu nahlásených počítačových trestných činov v Trnavskom kraji sa podarilo objasniť 48 percent, uviedla Kredatusová.
Páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami využívajú krycie programy. Pri akomkoľvek podozrení sa treba obrátiť na políciu.