Väčšie výplatné pásky majú zdravotníci zo štátnych nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lekar and deti
Foto: imt.ie

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Lekári i sestry zarábali za deväť mesiacov minulého roka podľa ukazovateľa priemernej mzdy najlepšie v univerzitných (UN) a fakultných nemocniciach (FN). Na druhej strane najmenej si na výplatnej páske našli ich kolegovia pracujúci v zdravotníckych zariadeniach, ktoré majú formu neziskových organizácií (NO). Vyplýva to zo štatistiky Slovenského zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ), ktorá sa opiera o údaje z Národného centra zdravotníckej informatiky za tri štvrťroky vlaňajška.

Kým napríklad lekár pracujúci vo fakultnej či univerzitnej nemocnici zarobil mesačne v priemere 2 113 eur, v neziskovej organizácií to bolo 1 711 eur. Rozdiely v odmeňovaní ukázali štatistiky aj v prípade sestier. Vo veľkých štátnych nemocniciach sa ich priemerné mzdy pohybovali okolo 998 eur, v neziskových organizáciách zarábali menej o 271 eur. Obdobný nepomer bol i v kategórií pôrodných asistentiek, či zdravotníckych laborantov, kde sa rozdiely v platoch vyšplhali na približne 260 eur. Pravidlo o rozdielnych mzdách platilo aj v prípade ďalších zdravotníkov.

Ide o pohyblivú zložku

Lekar and oko
Foto: economistmom.com

Podľa predsedu SOZ Antona Szalaya sú rozdiely v platoch spôsobené tým, že menšie nemocnice dávajú zamestnancom nižšiu pohyblivú zložku, alebo žiadnu. „Nedávajú im napríklad osobné, alebo rizikové príplatky v takej miere ako v koncových nemocniciach. I keď aj tam prišlo v ostatnom čase k redukcii výšky jednotlivých nenárokovateľných zložiek mzdy,“ povedal Szalay.

Navyše pripomína, že sestrám sa delili v niektorých zdravotníckych zariadeniach úväzky na ošetrovateľské úkony a administratívne práce, čo sa prejavilo aj v nižších platoch.

Zmenšiť rozdiely v odmeňovaní sa odbory snažia cez kolektívne zmluvy a to tak, že v menších nemocniciach navrhujú vyššiu mieru valorizácie miezd. Tu však podľa Szalaya narážajú na argument týchto nemocníc, že nedostávajú od zdravotných poisťovní také platby ako FN či UN. „Zákonník práce hovorí, že za obdobne náročnú prácu by mala byť aj obdobná výška odmeny, ale žiaľ tu ten rozdiel, na ktorý dlhodobo poukazujeme, pretrváva“ uviedol Szalay.

Platy potiahli lekári

Podľa údajov SOZ bola priemerná mesačná mzda lekára za tri štvrťroky 2013 na úrovni 1 993 eur, v prípade sestier predstavovala 905 eur. Priemerné platy pôrodných asistentiek sa dostali na 861 eur a zdravotných laborantov na 797 eur. Platy v zdravotníctve pritom rástli v troch štvrťrokoch vlaňajška viac ako v národnom hospodárstve. Kým priemerná mzda v zdravotníctve bola takmer 950 eur, priemer v národnom hospodárstve dosahoval len 803 eur.

Platy v zdravotníctve značne potiahli lekári a potom počas existencie zákon o odmeňovaní sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedol predseda SOZ. Zároveň dodal, že vyšší priemer v zdravotníctve je spôsobený aj väčším počtom nadčasovej práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia