Aj v júli sa respondenti najviac obávajú rastúcich cien a stavu slovenského zdravotníctva. Obavy z vojny na Ukrajine však klesajú. Veľká väčšina respondentov pociťuje zdražovanie a snaží sa nakupovať lacnejšie alebo menej. Subjektívna rozpočtová situácia domácností je na podobnej úrovni ako na začiatku epidémie.
Tieto zistenia priniesol júlový kontinuálny prieskum od prieskumnej spoločnosti MNFORCE a komunikačnej agentúry Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Slováci nakupujú lacnejšie
Respondenti v júli vyslovili najväčšie obavy z rastúcich cien energií a inflácie, vyjadrilo sa tak 86,3 % opýtaných. Stav slovenského zdravotníctva negatívne vníma 82,8 %, obavy z vojny na Ukrajine má 78,2 % ľudí.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Pomerne veľké obavy pociťujú tiež z popularity extrémistických a antisystémových skupín na Slovensku, konkrétne 67,2 % opýtaných, a z príchodu utečencov z krajín sužovaných vojnou, 69,4 %. Z pandémie koronavírusu má obavy 53,1 % respondentov, čo predstavuje mierny nárast oproti predošlým vlnám výskumu.
Spomedzi respondentov, ktorí uviedli, že nárast cien pocítili, zmenilo svoje nákupné správanie až 84,3 % respondentov. Tí odpovedali, že sa snažia nakupovať lacnejšie alebo menej. Len 15,8 % respondentov uviedlo, že i napriek vnímanému nárastu cien svoje nakupovacie zvyklosti nezmenili.
Vyjdenie s rozpočtom
Podobne ako v máji 2020, aj v súčasnosti je pre o niečo viac ako 41 % domácností veľmi či dosť ťažké vyjsť zo svojim rozpočtom. Výraznejšie sa nezmenil ani podiel domácností, pre ktoré je vyjsť s rozpočtom veľmi ťažké. V máji 2020 ich bolo 12,9 %, v júli 2022 ich je 11,1 %. Naopak, dosť či veľmi ľahko dokáže vyjsť s rozpočtom približne desatina slovenských domácností.
„Po piatich mesiacoch od napadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie pomaly klesajú obavy obyvateľov z tohto vojenského konfliktu. Zrejme aj pod vplyvom aktuálnych správ o nedostatku personálu, narastajú obavy zo stavu slovenského zdravotníctva a sú široko zdieľané naprieč populáciou Slovenska. Obavy z inflácie zostávajú vysoké a sú na rovnakých úrovniach ako boli na začiatku roku. Tieto obavy podľa očakávaní o niečo častejšie vyslovujú respondenti, ktorí žijú v domácnostiach, ktoré majú problém vyjsť s rozpočtom,“ komentuje výsledky výskumu Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.