Väčšina študujúcich sirôt nemusí v septembri Sociálnej poisťovni nič nahlasovať

Sociálna poisťovňa
Sociálna poisťovňa plánuje zaviesť viacero noviniek v oblasti elektronických služieb. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Študenti, ktorí poberajú sirotský dôchodok a pokračujú v štúdiu, nemajú na začiatku školského roka voči Sociálnej poisťovni žiadne oznamovacie, ani iné povinnosti.

Informáciu o tom, že naďalej pokračujú v štúdiu a sú zapísaní do ďalšieho ročníka, totiž poisťovni poskytne ministerstvo školstva cez elektronický informačný systém.

Prerušenie je iná situácia

Výnimkou sú študenti škôl, ktoré neposkytujú údaje ministerstvu školstva. Ide napríklad o školy patriace do pôsobnosti rezortov obrany a vnútra a študenti – siroty, ktorí študujú v zahraničí.

Študenti však môžu vo vlastnom záujme pre skoršie vyplatenie dávky naďalej toto potvrdenie o štúdiu predkladať Sociálnej poisťovni. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Iná situácia je, ak študent štúdium v lete prerušil. Takýto študent prestáva byť od prerušenia štúdia nezaopatreným dieťaťom, a teda nemá nárok na výplatu sirotského dôchodku.

Vyplácanie sirotského dôchodku sa obnoví opäť až po začatí štúdia, po predložení žiadosti o pokračovanie vo výplate sirotského dôchodku spolu s potvrdením o návšteve školy.

Pokračovanie na druhom stupni

„Za ukončenie štúdia sa pri vysokoškolákoch považuje termín štátnej záverečnej skúšky, pri stredoškolákoch posledný deň letných prázdnin v záverečnom roku štúdia. Ukončením štúdia končí nárok na výplatu sirotského dôchodku,“ upozorňuje Višváder.

Ak študent ukončil bakalárske štúdium a chce pokračovať v magisterskom, termín ukončenia štúdia je aj termín bakalárskej skúšky.

Po začiatku magisterského štúdia predloží žiadosť o uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku a priloží k nej potvrdenie o štúdiu. Sociálna poisťovňa študentovi opäť začne sirotský dôchodok vyplácať a doplatí mu ho aj za júl a august.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa