Vallov poslanec Kuruc sa pre podvod vzdal mandátu, vydával sa za vicestarostku Petržalky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matúš Vallo
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Petržalský poslanec Jakub Kuruc sa v elektronickej komunikácii vydával za petržalskú vicestarostku Ivetu Jančokovú. Ako uviedla hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, Kuruc v mene Jančokovej sľúbil rodičom dieťaťa, že im vybaví miesto v škôlke.

Pre miestny úrad je podvodné konanie poslanca hrubým porušením etických štandardov, morálnych zásad a pravdepodobne aj zákona. Kuruc ako petržalský poslanec skončil.

Jeho konanie odsúdil starosta Ján Hrčka, ako aj samotná vicestarostka.

Vicestarostka je šokovaná

Hoci sa nakoniec nič vážne nestalo, som z celej situácie veľmi šokovaná. Dozvedieť sa od cudzieho človeka, že niekto komunikuje vo vašom mene a ešte v tejto záležitosti, je veľmi nepríjemné,“ uviedla Jančoková po tom, ako sa tieto informácie dozvedela priamo od rodičov, s ktorými Kuruc komunikoval.

Jeho konanie považuje za nelogické, nakoľko Petržalka už pred časom vyriešila problém s kapacitami v škôlkach.

Kuruc sa priznal

Predseda petržalského klubu Team Bratislava a Progresívne Slovensko Jakub Kuruc po konfrontácii s Jančokovou a ďalším kolegom svoje konanie priznal a na vlastnú žiadosť sa vzdal mandátu miestneho poslanca.

Podľa Jančokovej petržalským poslaneckým kolegom avizoval, že sa plánuje vzdať aj členstva v dozorných radách mestských podnikov, ako aj v politickej strane Team Bratislava. Naďalej však údajne plánuje pôsobiť vo funkcii mestského poslanca ako nezaradený člen zastupiteľstva Bratislavy.

Kto Kuruca nahradí?

Kuruca by mal v petržalskom miestnom zastupiteľstve ako poslanec nahradiť Juraj Mravec, ktorý kandidoval do šiesteho miestneho obvodu. V samosprávnych voľbách získal najvyšší počet hlasov z nezvolených uchádzačov.

Ak si svoj mandát po oficiálnom oslovení zo strany miestneho úradu uplatní, k menovaniu a poslaneckému sľubu by malo prísť na najbližšom zasadnutí petržalského zastupiteľstva 23. apríla,“ dodala hovorkyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HrčkaMária Halašková
Firmy a inštitúcie Progresívne Slovensko (PS)Team Bratislava