Veci, ktoré by ste nemali zatajovať svojmu gynekológovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, doktor, prehliadka, choroba
Foto: boaforma.uol.com.br

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Je úplne pochopiteľné, že niektoré veci by ste si u gynekológa najradšej nechali pre seba. Intímne záležitosti cudziemu človeku prezradíte len s ťažkosťami, no v niektorých prípade si tajnostkárstvom môžete spôsobiť poriadne problémy.

Pamätajte, lekári sa vás svojimi za iných okolností možno i opovážlivými otázkami nesnažia uviesť do rozpakov, vaše odpovede skutočne potrebujú.

Gynekológovi by ste nemali zatajovať nezvyčajný výtok – ten totiž môže signalizovať pohlavnú chorobu, napríklad chlamýdie, herpes alebo kvapavka.

O sexuálnom styku bez ochrany sa vám zrejme veľmi nechce rozprávať s lekárom, no mali by ste k nemu zamieriť čo najrýchlejšie. Alebo chcete skutočne čakať na to, či príde menštruácia alebo či na sebe spozorujete príznaky pohlavnej choroby?

Menštruácia, bolesť, brucho
Foto: www.pingminghealth.com

V prípade nečakaného alebo silného krvácania môžete mať hormonálne problémy, myóm maternice či cystu na vaječníku. V žiadnom prípade ho neberte na ľahkú váhu.

Trápi vás nadúvanie a zvyknete v oblasti panvy cítiť tlak alebo bolesť? Toto môže byť symptómom množstva vecí, no ak kombinácia týchto dvoch problémov trvá neprestajne viac ako dva týždne, mali by ste to prezradiť svojmu gynekológovi.

Ten totiž musí skontrolovať, či náhodou nemáte rakovinu vaječníkov.

Mimoriadne bolestivú menštruáciu možno vyriešite niekoľkými tabletkami, no ak vám býva každý mesiac až do plaču, možno máte endometriózu.

Tá je totiž pomerne bežná a pritom ľahko liečiteľná, takže ak sa menštruácie pre veľkú bolesť vždy obávate, lekár vám môže pomôcť.

Test, tehotenstvo, žena
Foto: www.ehow.com

Ak už tušíte, že ste zrejme tehotná, návštevu u gynekológa neodkladajte. Čakajú vás viaceré testy a o bábätko sa treba poriadne starať už v brušku, takže vám lekár poradí, aké vitamíny by ste mali užívať a aké zmeny vás vo vašom živote čakajú.

Ďalším riešiteľným problémom je, ak vás sex bolí a vôbec si ho nedokážete užiť. Možno máte vulvodýniu, ktorú pritom možno liečiť viacerými spôsobmi od zmeny stravovania cez injekcie po operáciu.

Predtým, ako vám gynekológ predpíše antikoncepciu či iné lieky, by mal vedieť o tom, či ste nedávno radikálne nezmenili životný štýl. Ak držíte diétu, prípadne ste náhle výrazne pribrali, treba mu to povedať, keďže tieto zmeny ovplyvňujú vylučovanie hormónov, krvný tlak či hladinu cholesterolu.

Lekár, doktor, prehliadka, choroba, gynekológ
Foto: seoartists.com

Rozhodne by ste nemali zatajovať vedľajšie príznaky pri užívaní antikoncepcie. Ak vám z nej býva nevoľno, krúti sa vám hlava, cítite v podbrušku abnormálny tlak alebo mávate kŕče, možno jednoducho potrebujete iný druh tabletiek.

Našli ste si na prsníku hrčku no hovoríte si, že o nič nejde, keďže ste mladá? To je chyba, rakovina prsníka môže postihnúť ženy i dievčatá. Síce nemusí ísť o nič vážne, no lepšie je ubezpečiť sa o tom.

Gynekológovi tiež pomôže, ak mu prezradíte, či niekto z vašej rodiny trpel alebo trpí rakovinou. Vďaka tomu môže vybrať vhodné preventívne vyšetrenia. Skorá diagnóza vám môže zachrániť život.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku.

Zdroje: health.com, empowher.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať