BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Vedci identifikovali vzory správania, ktoré u ľudí s depresiou predpovedajú, že sa môžu pokúsiť o samovraždu. Tím výskumníkov uskutočnil medzinárodnú analýzu, v ktorej sa pozreli na vzťah správania a pokusov o samovraždu u ľudí trpiacich depresiou. Výsledky ukázali, že u pacientoch vykazujúcich takzvaný zmiešaný depresívny stav existuje vyššie riziko, že si siahnu na život.
Vedci do štúdie zahrnuli 2811 pacientov trpiacich depresiou. Z nich sa 628 v minulosti pokúsilo vziať si život, pričom výskumníci sa zamerali práve na ich správanie. Poznatky porovnali s ostatnými pacientmi, pričom zistili, že určité vzory správania predchádzajú pokusu pacienta o samovraždu.
Varovným signálom je riskantné správanie
Podľa vedcov, riziko samovraždy je minimálne o 50 percent vyššie, ak je pacient s depresiou impulzívny alebo prejavuje riskantné správanie ako napríklad nedbalé šoférovanie či promiskuitu alebo má psychomotorický nepokoj prejavujúci sa napríklad nervóznym chodením po miestnosti.
„Zistili sme, že zmiešaný depresívny stav, čiže situácia, keď je pacient deprimovaný a má zároveň symptómy nepokoja či mánie, často predchádzal pokusu o samovraždu,“ uviedla Dina Popović z Hospital Clinic De Barcelona. „V skutočnosti 40 percent týchto pacientov, ktorí si siahli na život, mali skôr ako len depresiu ‚zmiešaný stav‘,“ doplnila.
Každoročne si siahne na život 800-tisíc ľudí
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie každoročne spácha samovraždu viac ako 800-tisíc ľudí, pričom pokusov o ňu je približne 20-násobne viac.
Podľa odborníkov nová štúdia, ktorú autori počas víkendu predstavili na konferencii v Amsterdame, pomôže ľuďom zamerať sa na kľúčové prejavy, v prípade, že sa obávajú o niekoho blízkeho. Doteraz pritom vedci upozorňovali napríklad na prehnané obavy či utiahnutosť.
Informácie pochádzajú z webových stránok stránky www.bbc.com a www.ecnp.eu.