Britskí vedci vyrobili čokoládu, ktorá dokáže spomaliť známky starnutia. Podľa výsledkov výskumu dokáže denný príjem necelých desiatich gramov čokolády zmeniť štruktúru v rôznych vrstvách kože natoľko, že omladne o vyše desať rokov.
Účinné antioxidanty
Čokoláda, ktorá dostala názov Estechoc, je výsledkom práce vedcov z Univerzity v Cambridge. Tí tvrdia, že jedna kocka čokolády s estetickými účinkami s hmotnosťou 7,5 gramov obsahuje rovnaké množstvo antioxidantov ako filé z aljašského lososa a rovnaké množstvo polyfenolov, ktoré bojujú proti voľným radikálom, ako sto gramov bežnej horkej čokolády.
Štvortýždňový výskum, pri ktorom dobrovoľníci denne konzumovali jednu kocku tejto čokolády dokázal, že pochúťka s vysokým obsahom kakaa zvýšila cirkuláciu krvi a pôsobila preventívne proti tvorbe vrások.
Omladnutie kože aj o 20 rokov
„Používame rovnaké antioxidanty, ktoré udržiavajú zlaté rybky zlaté a plameniakov zasa ružových. V klinických testoch sme videli, ako sa zápal v koži znižoval a tkanivá sa obnovovali. Do výskumu sme zaradili päťdesiatnikov a šesťdesiatnikov a pri pohľade na kožné biomarkery sme zistili, že ich kožu priviedli na úroveň 20 až 30-ročných. Takže sme zlepšili fyziológiu kože, spomalilo sa starnutie,“ uviedol výrobca a výskumník Dr. Ivan Petyaev.
Kocka čokolády pritom obsahuje len 38 kcl a je preto vhodná aj pre diabetikov. Predávať sa bude v luxusných škatuliach, pričom každá kocka bude zabalená zvlášť tak, aby balenie vydržalo tri týždne. Na trh sa dostane už v priebehu marca, lekári sú však skeptickí.
„Existujú biologické dôvody, vďaka ktorým sa môžeme domnievať, že niektoré zložky tejto čokolády môžu byť prospešné v boji proti chorobám a starnutiu, konzumácia veľkého množstva čokolády však vedie k nárastu kalórii a obezite – účinku, ktorému sa nikdy nevyhneme. Tieto tvrdenia musia byť podporené viacerými výskumami, aby bolo skutočne hodnoverné,“ myslí si profesor z Glasgow University Naveed Sattar špecializujúci sa na látkovú premenu.
Špecialisti na výživu z University College London dodali, že podľa predchádzajúcich výskumov je účinnosť spomínaného antioxidantu astaxanthínu vysoká hlavne vtedy, keď sa aplikuje priamo na pokožku a nie v procese trávenia. „Existuje tu potenciál pre rozumný vedecký podklad k týmto tvrdeniam, ale na to by boli potrebné ešte ďalšie klinické testy, ktoré dokážu, že je to bezpečné. Astaxanthín však skutočne má antioxidačné účinky a nízku škodlivosť, takže z tohto hľadiska znie sľubne. Je však príliš skoro robiť závery o dlhodobých účinkoch,“ dodal doktor George Grimble.
www.telegraph.co.uk, www.independent.co.uk