O tom, že mobilné telefóny môžu byť jednou z hlavných príčin rakoviny mozgu sa polemizuje už dosť dlhú dobu. Vedecká štúdia z Austrálie, ktorá trvala 30 rokov však všetky pochybnosti vyvracia. Neexistuje údajne žiadna korelácia medzi rastúcim používaním mobilných telefónov a výskytom rakoviny mozgu.
Bojíš sa, že tvoje telefonáty niekto odpočúva? Aplikácia Signal ťa toho pocitu zbaví
Štúdia bola vykonaná na University of Sydney a testovala viac ako 34. tisíc mužov a žien s diagnózou rakoviny mozgu v rokoch 1982-2012. V roku 1993 bola využívanosť mobilných telefónov cca 10%, dnes je to viac ako 95%. Jediná skupina ľudí, ktorá vykázala zvýšený výskyt rakoviny bola skupina ľudí staršia ako 70 rokov. Táto štúdia však testovala ľudí v rokoch 1982 – dávno predtým, než boli mobilné telefóny v Austrálii vôbec zavedené. Výskumníci dospeli k záveru, že neexistuje žiadne prepojenie medzi zvýšeným výskytom rakoviny mozgu a nárastom používania mobilných telefónov.
Aj keď táto štúdia od vedcov z Austrálie vyvrátila búrlivé dohady o rakoviny mozgu, najnovšia štúdia o používaní mobilných telefónov presahujúca 15 hodín mesačne môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny mozgu až trojnásobne.
Aj keď sa názory vedcov na túto problematiku značne líšia, neznamená to, že každý z nich nemá v niečom pravdu – rozhodne byť „nalepený“ na obrazovke displeja celý deň zdraviu neprospieva. Na to žiadnu vedeckú štúdiu nepotrebuješ…