Vedenie RTVS ničí piliere demokracie, reagujú na situáciu v telerozhlase ďalšie vysoké školy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Verejnoprávnosť je pojem, v ktorom sa stretáva verejnosť a právo. Dva základné piliere demokracie. Dva piliere, ktoré súčasné vedenie RTVS snaživo ničí. Píše sa to v stanovisku Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy k aktuálnej situácii v RTVS, ktoré agentúre SITA sprostredkoval Martin Kasarda z Ústavu mediálnej tvorby.

Predstavitelia fakulty očakávajú od média verejnej služby, že bude reprezentovať tie najvyššie hodnoty principiálnej žurnalistiky – objektivitu, nestrannosť, pravdivosť, morálku a kontrolu moci. V období po tragickej a dodnes nevyšetrenej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je viac než jasné, že zodpovedná novinárska práca je povolanie, v ktorom ide aj o život.

Handra politických buldogov

„Sme znepokojení informáciami o tlaku na redaktorov RTVS, prepúšťaní tých, ktorí si dovolili mať iný názor, tých, ktorí sa postavili za slušnosť a prejavili morálne postoje. Očakávame od média, ktoré má slová verejnosť a právo vo svojom erbe, že bude bojovať za každé právo verejnosti, že sa postaví ako strážny pes na obranu pravdy a morálky,“ dodali.

Predstavitelia fakulty sa zhodli, že nechcú mať verejnoprávne médium, ktoré slúži vybranej skupine ľudí, ani médium, ktoré je handrou politických buldogov.

„Chceme takú mediálnu inštitúciu, ktorá sa bude pozerať na prsty všetkým tým, ktorí rozkrádajú túto republiku, ktorí zametajú špinu pod koberec. Chceme médium, ktoré bude obhajovať práva novinárov i poľnohospodárov, umelcov aj učiteľov, detí i dôchodcov, všetkých, ktorí sa občas nevedia brániť zlovôli moci. Chceme médium, ktoré bude morálnou autoritou aj vďaka tomu, že jeho redaktori budú odhodlane a otvorene hovoriť aj o veciach, ktoré boli, sú a budú nepríjemné pre každú vládu. Chceme také verejnoprávne médium, na ktoré budeme pyšní. To dnešné takým nie je,“ uzavreli.

Systematická deštrukcia ľudského potenciálu

Svoje znepokojenie so situáciou v RTVS vyjadrili aj pedagógovia Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Podľa nich plazivá a dlhodobá podoba neistoty v RTVS naznačuje, že zámerom vedenia nie je konštruktívny rozvoj a nadviazanie kontinuity s predchádzajúcim úspešným obdobím, ale len systematická deštrukcia ľudského potenciálu a poslania tejto inštitúcie.

„Dnešná napätá spoločenská i geopolitická situácia si vyžaduje skúsených reportérov a spravodajcov, schopných kritického pohľadu, rozumného uvažovania a kompetentnej analýzy faktov. Práve takých sa RTVS zbavuje. Kvalitní a overení profesionáli sú z RTVS prepúšťaní alebo sami pod nátlakom odchádzajú,“ dodali pedagógovia a vyzvali generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby zodpovedne zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii.

„Zároveň žiadame Radu Rozhlasu a televízie Slovenska, aby vyvinula všetky potrebné kroky, ktoré NÁŠ Rozhlas a televíziu Slovenska stabilizujú a zabránia návratu do minulosti,“ uzatvorili. Filmár a najmä známy dokumentarista Robert Kirchhoff pre agentúru SITA uviedol, že k vyhláseniu sa pridávajú po úvodných 33 signatároch stále ďalší pedagógovia z rôznych fakúlt VŠMU.

Kirchhoff, ktorý pôsobí v Ateliéri dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, dodal, že vyhlásenie vzniklo na pôde tohto ateliéru ako reakcia na vyhlásenie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského z piatka 27. mája. Pridali sa k nemu ďalší pedagógovia z Filmovej a televíznej fakulty, z Divadelnej fakulty a z Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Rezník
Firmy a inštitúcie PEVŠ Paneurópska vysoká školaRTVS Rozhlas a televízia Slovenska