Vek odchodu do dôchodku sa predĺži o 63 dní, v tomto roku išiel nahor o 76 dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodkyňa
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do pripomienkového konania návrh opatrenia, ktorým sa vek odchodu do dôchodku od 1. januára 2019 zvyšuje o 63 dní. Dôchodkový vek tak na budúci rok bude 62 rokov a 202 dní.

O 63 dní sa pritom penzijný vek zvýšil aj od 1. januára tohto roka, pričom od 1. januára 2017 išiel dôchodkový vek nahor o 76 dní.

„V súlade s cieľom zabezpečiť dlhodobú finančnú udržateľnosť dôchodkového systému sa upravuje dôchodkový vek v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy v aktuálnom dôchodkovom veku vyjadrenom v celých rokoch,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Zvýšenie sa bude týkať asi 36,5 tisíca osôb

Zvýšenie dôchodkového veku sa podľa ministerstva práce a sociálnych vecí bude v budúcom roku týkať približne 36,5 tisíca osôb. Neskorším odchodom do penzie sa podľa rezortu zníži príjem týchto osôb zo Sociálnej poisťovne v budúcom roku v priemere o 1 031 eur.

„Poistenci, ktorí odídu do dôchodku v roku 2019, však strávia v priemere na dôchodku rovnaké obdobie ako poistenci, ktorí odišli do dôchodku v rokoch 2015 až 2018 a teda im bude vyplatený v priemere ten istý počet dôchodkov,“ upozornilo ministerstvo.

Zastropovanie dôchodkového veku neprešlo

Vek odchodu do dôchodku sa od roku 2017 každoročne predlžuje o určený počet dní, ktorý sa stanovuje v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom SR. Toto opatrenie zaviedla bývalá vláda Roberta Fica ešte v roku 2012.

Skupina poslancov NR SR za stranu Smer-SD navrhuje prijať ústavný zákon, ktorým by sa zaviedol na dôchodkový vek strop na úrovni 64 rokov. Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to „za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu“.

Parlament však na júnovej schôdzi o návrhu ústavného zákona nehlasoval. Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) totiž v mene troch koaličných strán Smer-SD, SNS, Most-Híd požiadal o presunutie bodu na ďalšiu schôdzu parlamentu. „Svoj návrh zdôvodňujem snahou o vytvorenie časového priestoru na rokovanie o tejto právnej norme,“ zdôvodnil v parlamente minulý týždeň Podmanický.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Podmanický
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR