Gibraltár nachádzajúci sa na juhu Pyrenejského polostrova patrí medzi britské zámorské územia. Jeho strategická poloha umožňuje kontrolovať spojenie medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Španielsko odovzdalo kontrolu nad Gibraltárom Britom začiatkom 18. storočia. Španielske pokusy o jeho opätovné pripojenie stroskotali na troch referendách, v ktorých väčšina spomedzi približne 30 tisíc obyvateľov návrat pod španielsku kontrolu odmietla.
Jedna z lodí, fregata HMS Westminster zakotví behom týždňa pri pobreží Gibraltáru, o ktorý sa Španielsko a Británia sporia už asi 300 rokov.
Na cvičení sa zúčastnia aj ďalšie tri bojové lode a šesť podporných plavidiel, pričom niektorým španielska vláda povolila zakotviť v prístave Rota na juhu krajiny.
Médiá však označili plánovanú zastávku jedného z plavidiel na Gibraltáre za provokáciu. Manévre sa totiž konajú v čase zvýšeného napätia medzi oboma krajinami pre nový spor o tento kúsok územia. Britské ministerstvo obrany v pondelok zdôraznilo, že ide o „rutinné a dlho plánované cvičenie“.
Gibraltár, ktorý patrí pod britskú správu, sa rozhodol vo svojich vodách vybudovať umelý útes, čo rozhnevalo Španielsko. Opatrenie má slúžiť na zastavenie španielskych rybárskych lodí, ktoré sa neoprávnene plavili v gibraltárskych vodách. Španielsko v reakcii sprísnilo kontroly na hranici s Gibraltárom, čo na jedinom priechode viedlo k niekoľkohodinovým zdržaniam.
Španielska vláda tiež pohrozila, že zavedie 50-eurový poplatok za vstup a odchod z územia Gibraltáru, pričom tieto financie sa použijú na pomoc rybárom, ktorých negatívne ovplyvnila výstavba útesu. Gibraltár zvažuje posunutie celého sporu do Bezpečnostnej rady OSN alebo na Medzinárodný súdny dvor v Haagu.