Veľká Británia stále porušuje severoírsky protokol, Európska únia je pripravená rázne zakročiť

Britania europska unia brexit
Británia sa s EÚ nevie zhodnúť v otázke kontroly tovarov, ktoré prichádzajú do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska únia je pripravená konať „rázne a rozhodne“, ak Spojené kráľovstvo nesplní svoje záväzky vyplývajúce z pobrexitovej obchodnej dohody. Uviedol to podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím EÚ v záležitostiach brexitu.

Vyhlásenie 54-ročného rodáka z Bratislavy zverejnili v utorňajšom vydaní denníka Daily Telegraph, deň predtým, ako sa stretne s britským náprotivkom Davidom Frostom. Obe strany stále nevedia nájsť spoločnú reč predovšetkým v súvislosti s obchodnými pravidlami týkajúcimi sa Severného Írska. EÚ tvrdí, že jej niekdajší člen nerešpektuje podmienky dohody o vystúpení z únie a porušuje medzinárodné právo.

Porušili severoírsky protokol

Londýn začiatkom tohto roka nahneval Brusel, keď sa rozhodol jednostranne predĺžiť ochrannú lehotu pri kontrolách tovaru prepravovaného medzi Britániou a Severným Írskom aj na obdobie od 1. apríla, čo podľa EÚ predstavuje porušenie tzv. severoírskeho protokolu.

Šefčovič varoval pred takýmto konaním a uviedol, že vyjednávači by sa mali usilovať o dosiahnutie „spoločne dohodnutých spôsobov dodržiavania predpisov“. „Ak sa tak nestane a Spojené kráľovstvo v nasledujúcich týždňoch podnikne ďalšie jednostranné kroky, EÚ sa nebude hanbiť rázne a rozhodne zasiahnuť, aby zabezpečila, že Spojené kráľovstvo bude dodržiavať svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva,“ povedal Šefčovič.

Nekonkretizoval, aké kroky by EÚ mohla podniknúť. Nemenovaný predstaviteľ však podľa Times of London prezradil, že EÚ je pripravená uvaliť obchodné sankcie a odvetné clá.

Mierový proces by mohol byť narušený

Účelom severoírskeho protokolu bolo zabezpečiť po brexite otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom. Ochranná lehota na kontroly poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov vstupujúcich do Severného Írska mala vypršať na konci marca, no britská vláda sa ju rozhodla predĺžiť do októbra.

Spomenuté kontroly narušili krehkú politickú rovnováhu v Severnom Írsku, časti Spojeného kráľovstva, kde sa niektorí obyvatelia považujú za Britov a iní za Írov, pričom tvrdé hranice by mohli narušiť írsky mierový proces.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe David FrostMaroš Šefčovič