BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – LG v poslednej dobe pod názvom Cinema 3D veľmi aktívne propaguje pasívnu 3D technológiu, pri ktorej sa na sledovanie 3D televízneho obrazu využívajú polarizované okuliare, ktoré nepotrebujú batérie, obraz v nich nebliká, sú ľahšie a približne desaťnásobne lacnejšie, než aktívne 3D okuliare. Trojrozmerný efekt je pritom rovnako kvalitný v oboch typoch. Viac sme o pasívnej technológii LG Cinema 3D písali v tomto článku.
Konkurencii sa to príliš nepáči, pretože nedávno sa objavili úvahy o tom, že 3D obraz pri pasívnej technológi od LG nie je v skutočnosti taký ako oficiálne udáva kórejská spoločnosť, keďže polovica riadkov vytvára obraz pre jedno oko a polovica pre druhé, čiže výsledné rozlíšenie je na rozdiel od oficiálne deklarovaného len polovičné. O nich sme informovali na tomto mieste.
Teraz sa objavila Iniciatíva štyroch výrobcov – Samsungu, Sony, Panasonicu a Xpand 3D, ktorej cieľom je podporiť používanie aktívnych 3D okuliarov tým, že vytvoria jednotný štandard, teda univerzálne aktívne 3D okuliare, ktoré bude možné používať s 3D televízormi od všetkých zmienených výrobcov a synchronizované budú s televíznymi prijímačmi prostredníctvom technológie bluetooth. Takéto univerzálne 3D okuliare by mali prísť na trh už v budúcom roku. Informoval o tom napríklad server Twice.com.
K tejto Iniciatíve sa v priebehu augusta pripojili ďalší 4 výrobcovia – Philips, Sharp, TCL a Toshiba. Koncom roka 2011 plánuje Iniciatíva začiatok oficiálnej certifikácie, na základe ktorej budú môcť výrobcovia svoje produkty označovať špeciálnym logom. To bude pre zákazníka zároveň pomôckou pri rozoznávaní kompatibilných 3D aktívnych výrobkov, ako sú 3D televízory a 3D okuliare.
Súčasťou vyvíjanej technológie budú aj RF protokoly umožňujúce priamu komunikáciu 3D okuliarov s rôznymi typmi zobrazovacích zariadení. Nový technologický štandard sa bude týkať aj rôznych typov infračervených (IR) protokolov pre komunikáciu aktívnych 3D okuliarov a zobrazovacích zariadení. Budú pod ne patriť protokoly vyvinuté spoločne firmami Panasonic a XPAND 3D, ale tiež proprietárne protokoly spoločností Samsung a Sony.