BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva verejnosť, aby sa začala zaujímať o dianie v RTVS. Ľudia by si mali všímať tento proces, pretože platia koncesionárske poplatky. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to pred novinármi povedala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková. Ako dodala, to, čo robí generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, je hazard s potenciálom.
Reagovala tak na piatkové prepustenie štyroch externých pracovníkom spravodajstva RTVS. Poslankyňa tento postup označila za normalizáciu. Podľa nej toto pomenovanie vystihuje situáciu, nejde o to, aby urazili Rezníka. Kaščáková tiež spomenula, že ďalší ľudia z RTVS dávajú výpovede dobrovoľne. V súvislosti so situáciou v RTVS redaktori z mnohých slovenských redakcií podpisujú petíciu a strana SaS sa podľa poslankyne pridáva.
Svetový deň slobody tlače
Podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová pripomenula, že vo štvrtok je Svetový deň slobody tlače. Ten vyhlásila v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače.
„Tento rok je to trochu iné. Máme o jedného novinára menej, dodnes nepoznáme jeho vrahov,“ spomenula februárovú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka. „Novinárom sa nepáči, že sa hlásime k petícii, je to však dôležité, nemôže nám byť však jedno, čo sa deje,“ poznamenala s tým, že veľké kauzy na Slovensku odhalili práve média.
Nosenie odznakov #AllForJan redaktormi RTVS nie je podľa Maďariča problém, Farkašovský nesúhlasí
Spomenula medzi nimi napríklad napojenie Taliana Antonína Vadalu na Máriu Troškovú, ktorá pracovala na Úrade vlády SR. Nicholsonová tiež povedala, že novinári aj v tomto prípade suplovali orgány činné v trestnom konaní. „Je našou povinnosťou postaviť sa za novinárov, a ich zápas za lepšie Slovensko by mal byť spoločným zápasom,“ ukončila.
Novinári podpísali spoločné vyhlásenie
RTVS v piatok 27. apríla nepredĺžila zmluvy štyrom externým pracovníkom spravodajstva RTVS. Výpovede dostali štyria redaktori televízneho spravodajstva – kultúrna redaktorka Jana Masárová, redaktor zahraničia Matúš Dávid a redaktori domáceho spravodajstva Matúš Baňovič a Kristián Čekovský, výpoveď dala redaktorka a moderátorka rozhlasového spravodajstva Jana Maťková a editorka a dramaturgička Nikola Bajánová.
Zhruba 170 novinárov zo slovenských médií po tomto kroku podpísalo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS, ktoré nastalo len krátko po vražde novinára Jána Kuciaka.
Novinári podpísali spoločné vyhlásenie k situácii v RTVS
„Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. Televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára. Ich súčasné kroky nenaznačujú, že sú schopní aspoň udržať doterajšiu kredibilitu spravodajských a publicistických relácií. Vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia,“ píše sa v spoločnom vyhlásení.