Vanke patrí medzi najvýznamnejších developerov v Číne. Colin Seah, riaditeľ dizajnu architektonického štúdia Ministry of Design, oceňuje najmä ich aktívny prístup k inovatívnej architektúre. Lokalitný program nového objektu bol definovaný veľmi jasne a jednoducho. Turistické informačné centrum a výstavné priestory fungujú ako samostatné jednotky s vlastným vstupom a prístupovými cestami, ale zároveň sú navzájom prepojené. Samotná galéria sa môže ešte rozšíriť o diskusný foyer s barovým pultom. Všetky interiérové priestory ťažia z maximálneho panoramatického výhľadu do exteriéru.
Trojité V sa prejavuje nielen v horizontálnom rozvrhnutí do trojuholníkového pôdorysu, ale aj vo vertikálnom akcentovaní všetkých troch nároží. Architektom sa podarilo presvedčiť klienta, aby mohli použiť náročnejšie riešenie vyložených nosníkov bez použitia podporných stĺpov v rohoch pôdorysu, ktoré pôvodne navrhoval statik na zaistenie stability. Výsledná, finančne nákladnejšia konštrukcia, pôsobí veľmi ľahko, akoby objekt v rozľahlej krajine na brehu mora len roztiahol krídla.
Exteriérové steny, ktoré plynulo prechádzajú do mohutnej markízy, obložili architekti obkladom Cor-ten. Zliatina medi, chrómu a ocele vynikajúco odoláva nepriaznivým poveternostným vplyvom a v jedinečnom podnebí získava originálnu patinu. Materiálovú čistotu v podobe kombinácie skla a ocele v exteriéri kontrastne dopĺňa drevený interiérový obklad. Autori ho využili na zútulnenie vnútorných priestorov.
Prekvapivým zážitkom bola pre Colina samotná realizácia objektu. Výstavba trvala menej než štyri mesiace. Je to podľa neho jeden z fenoménov modernej Číny. „Len sme mrkli okom a pol budovy už tam stálo. Nejaký čas nám trvalo, kým sme si s kolegami z Európy a Ameriky na to tempo zvykli,“ vysvetlil Colin Seah a dodal: „Kde je vôľa, tam je aj cesta. Takáto vzorová spolupráca je možná len s progresívnym klientom, ktorý má takú otvorenú myseľ ako Vanke.“
Celý článok si môžete prečítať tu.