Ak sa Slovensko nezbaví nadmernej byrokracie, prechod na obnoviteľné zdroje energií bude neefektívny a zdĺhavý

Veterné turbíny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Akčným plánom REPowerEU a solárnej stratégie Európskej únie otvorila eurokomisia cestu masívnemu využívaniu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a najmä solárnej energie na výrobu elektrickej energie a tepla.

Masívnemu využitiu OZE však podľa klimatickej iniciatívy bráni administratíva záťaž. Tú bude musieť Slovensko znížiť, ako aj skrátiť lehoty na povoľovanie projektov OZE.

Motovanie fotovoltiky na strechy

Postupne tiež bude musieť Slovensko do legislatívy zakotviť povinnosť umiestňovať na strechy nových budov fotovoltické panely. Informovala o tom koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.

„V čase, keď sa aj Slovensko snaží zabezpečiť alternatívne zdroje energie, je vhodná chvíľa pozrieť sa na rozšírenie strešnej fotovoltiky a zabezpečiť bezpečné dodávky energie pre svojich občanov a zároveň ich chrániť pred kolísaním cien energií. Verejný dopyt po energii vyrobenej zo slnka je aj na Slovensku vysoký. Fotovoltika umožňuje, aby občania a komunity zohrali svoju úlohu pri transformácii energie a pomohli zmierniť už aj tak jasné dôsledky zmeny klímy,“ uviedla Chajdiaková.

Znižovanie závislosti od fosílnych palív

Investície do strešných solárnych fotovoltických panelov znižujú účty za energiu. Ide o riešenia, ktoré pomáhajú zvyšovať energetickú sebestačnosť a pomáhajú aj pri riešení klimatickej krízy.

„Signál, ktorý dala Európska komisia prostredníctvom svojho plánu REPoweREU vítame a podporujeme logický sled, kde v prvom rade je potrebné podporiť úspory energií, následne podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a až následne hľadať zdroje pre diverzifikáciu zdrojov. Slovensko musí však aj ako krajina prijať jasný plán a vyslať jednoznačný signál, ako sa postupne zbavíme závislosti na fosílnych palivách a to nie len z Ruska. Na takýto signál od kompetentných predstaviteľov štátu však ešte len čakáme,“ dodala Chajdiaková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kateřina Chajdiaková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)