Atómová elektráreň Bohunice V2 začala s odstávkou tretieho bloku, v reaktore budú vymeniť palivo

Bohunice
Jaslovské Bohunice Foto: sk.wikipedia.org

Slovenské elektrárne začali v sobotu s generálnou odstávkou tretieho bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2. Elektrárne začínajú na 500-megawattovom bohunickom bloku tretiu zo štyroch tohtoročných plánovaných generálnych odstávok slovenských atómových elektrární.

Ako informovali elektrárne, pôjde o generálnu odstávku s čiastočnou výmenou paliva v reaktore.

Elektráreň si naplánovala rôzne práce

Dominantný výrobca elektriny má zároveň naplánované periodické práce, ktoré nie je možné vykonať počas prevádzky jadrového zariadenia. Elektrárne napríklad urobia nedeštruktívnu kontrolu reaktora zvonka alebo overenie stavu zvarov na prívodných potrubiach parogenerátorov.

V pláne sú aj práce pre zlepšenie účinnosti a bezpečnosti, ako sú výmena rúrok hlavných kondenzátorov turbíny, modernizácia výpočtových staníc či vnútorných rozvodov technickej vody v nejadrovej časti elektrárne.

Na odstávku sa zodpovedne pripravili

„Na odstávku sme sa zodpovedne pripravili, máme kvalifikovaný personál a verím, že všetky práce vykonáme bezpečne, kvalitne a načas,“ uviedol riaditeľ Atómovej elektrárne Bohunice V2 Patrik Kašo.

Po ukončení prác bude nasledovať tlaková skúška, ktorá preukáže tesnosť primárneho okruhu pred opätovným spustením jadrového bloku.

Atómové elektrárne Bohunice V2

…sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985.

Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 megawattov na každom bloku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom