Cena elektriny na pražskej burze sa drží nad stoeurovou hranicou, je ďaleko pod úrovňou rekordu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Cena elektriny na trhoch sa drží nad stoeurovou hranicou. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, druhý týždeň nového roka sa cena elektriny pohybovala na úrovni od 117 do 127 eur za megawatthodinu. Je to približne o 10 až 17 eur menej ako v prvom týždni nového roka.

Cena ďaleko pod historickým rekordom

V piatok sa elektrina s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 121 eur za megawatthodinu.

Počas posledných dní minulého roka sa cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 124 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na pražskej burze sa v súčasnosti pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Politici volajú po odstránení špekulácií

Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Pokojné obdobie začiatkom nového roka zažívajú aj ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 85 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Pražská burza