Cena elektriny na veľkoobchodnom trhu dosahuje historické maximá, rast spôsobilo viacero faktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, elektrina
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Cena elektriny na veľkoobchodnom trhu v Európe pre budúcoročný kontrakt dosahuje svoje historické maximá. Cena u nás pre kontrakt Cal22 prekročila minulý týždeň úroveň 71 eur za megawatthodinu.

Naposledy bola takáto cena zaznamenaná pred vypuknutím finančnej krízy v roku 2008. Nielen ceny elektriny, ale celého komoditného mixu, sú od konca minulého roku v rastovej fáze.

Vplyv mala i vakcinácia

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom spoločnosti Stredoslovenská energetika Marián Rosinec, za rastom ceny elektriny treba hľadať viacero faktorov.

„Prvý optimizmus na konci minulého roku priniesol začiatok vakcinácie a vidina po kovidového rozbehu svetovej ekonomiky. Ako prvá z komodít na to zareagovala ropa, ktorá ukázala cestu ďalším komoditám,“ podotkol Rosinec.

Prepad na finančných trhoch

Nie vždy však ceny elektriny nasledovali pohyby ropy. Ukážkou pretrhnutia korelácie medzi elektrinou a ropou bol podľa Rosinca nedávny prudký krátkodobý prepad na finančných trhoch, potom čo americký prezident Joe Biden vyhlásil možné vyššie zdaňovanie ziskov z kapitálových trhov. „Cena ropy začala klesať ale elektrina zostala vo svojej trajektórii,“ doplnil.

Hlavným a najsilnejším fundamentom pre cenu elektriny boli podľa Rosinca pohyby emisných povoleniek. V deň spomínaného poklesu finančných trhov v Amerike, sa na konci obchodného dňa, začala prudko dvíhať cena povoleniek na nemeckej burze EEX.

Obchodníci hľadali vhodné príležitosti

Burzoví obchodníci po uzatváraní rizikových pozícii na akciových trhoch nechceli nechať peniaze bez investovania a hľadali vhodné príležitosti na rastúcich trhoch.

„Prvou komoditou býva väčšinou zlato, avšak zlato sa približovalo k svojej strategickej „resistance“ úrovni a jeho nákup by bol rizikový. Druhou a v poslednej dobe často využívanou príležitosťou boli kryptomeny no tie takisto zažívali neisté obdobie. Stabilne rastúcim derivátom teda zostávali emisné povolenky,“ dodal Rosinec.

Prijala sa prísnejšia legislatíva

Rastová fáza cien emisných povoleniek sa zlomila až pri cene 56,90 eura za tonu a to v rovnakom dni 14. mája, kedy bolo aj vyššie spomínané maximum pri cene elektriny.

Prudkému rastu a dosiahnutiu maxima na trhu s povolenkami predchádzalo podľa Rosinca niekoľko dôležitých udalostí a faktorov. „Jedným z hlavných bolo prijatie prísnejšej legislatívy na úrovni EÚ o klimatických cieľoch a to zníženie emisií oxidu uhličitého v ovzduší do roku 2030 voči roku 1990 o 55 %,“ zdôraznil Rosinec.

Emisné povolenky

Ďalším faktorom pre rast cien emisných povoleniek bolo spustenie úvahy o novom oddelenom systéme obchodovania s povolenkami pre budovy a dopravu, ako i dokupy inštalácií s povinnosťou uzatvorenia fyzických pozícií do konca apríla.

„Jedným z posledných faktorov bolo zverejnenie spotrebovaných emisných povoleniek v minulom roku a presunutie množstva necelých 380 miliónov ton emisií do Market Stability Reserve, ktorá sa bude uplatňovať od septembra tohto roku do augusta 2022,“ konštatoval Rosinec.

Plyn udržuje ceny

Veľmi silným fundamentom pre uvádzané pohyby je aj plyn, ktorý s predĺženým vykurovacím obdobím a teplotami pod normálovou teplotou, udržuje ceny na vysokých úrovniach. „Keď sme v minulom roku videli úroveň vyčerpania plynových zásobníkov v Európe pri hladine 54 %, tak v tomto roku sa tieto vyčerpali až k hladine 28 %,“ dodal Rosinec.

Ku samotnej korekcii trhu prišlo podľa neho až s očakávaným spustením UK ETS aukcií 19. mája 2021, kedy s predpokladom budúceho prepojenia trhov a predpokladu prebytkového množstva emisií v systéme, začala cena emisných povoleniek klesať a s ňou aj cena elektriny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Rosinec
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika