Ceny benzínov a nafty rástli druhý týždeň za sebou, ale analytici majú dobré správy

Benzín
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com.

Benzíny a motorová nafta by mohli na slovenských čerpacích staniciach v nasledujúcich dňoch mierne zlacnieť.

Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa môžu slovenskí motoristi očakávať stagnáciu či miernu korekciu cien palív nadol, pričom zlacnenie by sa mohlo viac prejaviť u benzínu, kde na komoditnom trhu ráznejšie klesli rafinačné marže.

„Inak povedané, nafta bude orbitovať okolo 1 eura a 40 centov a benzín by sa mohol trochu viac vzdialiť nadol od méty 1 eura a 60 centov,“ povedal Pánis pre agentúru SITA.

Rast cien pohonných látok

Hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš je presvedčený, že ak aktuálna situácia na trhu s ropou pretrvá, vytvorí sa priestor na opätovný návrat k trendu poklesu maloobchodných cien na našich čerpacích staniciach.

Ceny pohonných hmôt minulý týždeň narástli, a to tak ceny benzínov, ako aj nafty. Najpredávanejší 95-oktánový benzín v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zdražel o 1,5 % na priemernú úroveň 1,589 eura za liter. Nafta bola drahšia o 0,42 % a motoristi si ju mohli zadovážiť za 1,429 eura za liter.

„Ide o cenový nárast druhý týždeň za sebou. Benzín má najvyššiu cenovku za ostatných sedem týždňov a nafta za posledných päť týždňov,“ podotkol Gábriš. Ceny 98-oktánového benzínu stúpli o 1,2 % na priemernú hodnotu 1,777 eura za liter.

Mínusy pre ropu

Ceny ropy klesli v minulom týždni zhruba o 1,5 percenta, pričom texaský benchmark WTI sa miestami pohyboval aj pod 70- dolárovou métou a severomorský brent nachvíľu až pod 72 americkými dolármi.

Komodita bola podľa Pánisa pod tlakom najmä pre rastúce obavy z vädnutia globálneho ekonomického rastu, kde výrobný sektor na oboch brehoch Atlantického oceána a aj v Číne, teda troch kľúčových hospodárskych regiónoch, signalizuje kontrakciu aktivity.

„Mínusom pre ropu bolo aj presvedčenie obchodníkov, že na víkendovom stretnutí sa kartel OPEC+ nedohodne na ďalšom obmedzení ťažby. Straty ropy boli limitované dosiahnutím dohody o otázke dlhového stropu americkými zákonodarcami, kde suspendácia limitu dlhu na najbližšie dva roky už prešla oboma komorami Kongresu,“ konštatoval Pánis.

V piatok na poludnie ceny kľúčovej komodity, teda ropy, klesali a podľa Gábriša otvárali priestor aj pre pokles cien na čerpacích staniciach. „Vďaka tomu, že máme spoločnú európsku menu, by ďalší priestor mohlo priniesť aj posilnenie eura,“ uzavrel Gábriš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom