Ceny plynu sú nad hranicou 30 eur za megawatthodinu, elektrina by mohla v najbližších dňoch zlacnieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trhové ceny elektriny a plynu
Foto: www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny a zemného plynu počas minulého týždňa mierne klesli. Elektrina sa drží tesne pod úrovňou 100 eur za megawatthodinu. Ceny plynu sú nad hranicou 30 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 97 eur za megawatthodinu.

V pondelok minulý týždeň bola cena elektriny na pražskej burze pritom ešte na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Slovenský analytik predpokladá v najbližších dňoch skôr nižšie trhové ceny elektriny. „Cenový výhľad je nateraz neutrálny, ale pravdepodobnejšie sú skôr nižšie veľkoobchodné ceny,“ uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Trhové ceny plynu

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 30 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena 32 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček