Ceny benzínu a nafty môžu aj naďalej rásť. Od čoho bude závisieť ďalší vývoj?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Benzín, nafta
Foto: ilustračné,

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa neskončí ani v nasledujúcich dňoch. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhľadom na predchádzajúce výrazné zdražovanie ropy naďalej očakáva, že rast cien na našich pumpách môže ešte pokračovať alebo sa ceny čiastočne zastabilizujú.

Ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy. Pomôcť stlačiť ceny nadol môže hlavne uvoľnenie ropných zásob zo strany USA a Medzinárodnej agentúry pre energetiku,“ dodala Glasová.

Výrazné tempo zdražovania

V dvanástom tohtoročnom týždni sa ceny 95 aj 98-oktánového benzínu na týždennej báze podľa údajov Štatistického úradu SR takmer nezmenili. Liter 95-oktánového benzínu sa tak predával za priemernú cenu 1,701 eura a liter 98-oktánového benzínu za 1,903 eura za liter.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Len ceny nafty si na týždennej báze pripísali rast, a to o 3,6 % na úroveň 1,666 eura za liter. „Počas dvoch predchádzajúcich týždňov rástli ceny benzínu na našich pumpách výrazným tempom okolo 4 %, až minulý týždeň sa ceny zastabilizovali,“ doplnila Glasová.

Uvoľnenie strategických rezerv

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší zhruba o 27 % ako vlani a benzín 98 o 24 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 42 % drahšia ako vlani.

Kým v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a dostali sa do pásma 110 až 130 dolárov za barel. Počas tohto týždňa však ceny čierneho zlata mierne klesli a obchodovalo sa v pásme 105 až 113 dolárov za barel.

Pod pokles na ropnom trhu sa podpísali správy o tom, že USA uvoľnia až 180 miliónov barelov zo svojich strategických rezerv. Cieľom tohto kroku je zníženie cien ropy na trhu. Jej ceny rastú hlavne pre obavy z nedostatku na trhu po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR