Benzín a nafta sú lacnejšie ako vlani v takomto období. Analytici priblížili ich ďalší vývoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa mohli v najbližších dňoch vrátiť k poklesu. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladajú analytici.

Ak bude ropa ďalej pokračovať v nastolenom klesajúcom trende, tak sa vytvorí priestor pre pokles cien pohonných látok v nasledujúcich týždňoch. Na trhu totiž prevládajú obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky, ktoré prevyšujú obavy z nižšej ťažby ropy zo strany OPEC-u,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.banky Jana Glasová.

Ak bude súčasný trend pokračovať, tak vyhliadky pre maloobchodné ceny v ďalších týždňoch nemusia byť zlé,“ doplnil hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

U cien nafty sa predpokladá stagnácia

Vývoj na ropnom trhu v ostatných dňoch by mal podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa znamenať, že ceny na našich čerpacích staniciach by mali zastaviť svoj rast.

A to aj v prípade benzínu, kde vidíme dokonca priestor pre určité zlacnenie, keď vidno pokles rafinačných marží, ktoré predtým od decembra systematicky rástli. U cien nafty stále v najbližšom čase predpokladáme ďalšiu stagnáciu cien,“ dodal Pánis.

Zhruba na konci marca začali ceny benzínov na našich pumpách rásť a nevyhli sme sa ani prudkému zdražovaniu, kedy si benzín za týždeň pripísal aj viac než štyri percentá. Minulý týždeň sa už ale ceny zvýšili len mierne.

Benzín a nafta sú lacnejšie ako vlani

Za 15. týždeň tohto roka sa totiž podľa údajov Štatistického úradu SR liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,605 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla len nepatrne o 0,2 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,798 eura a jeho cena sa oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšila len o 0,5 %. Bez zmeny na úrovni 1,496 eura za liter zostali ceny nafty.

V medziročnom porovnaní sú benzín a nafta lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 5 až 6 % a nafta až 11 %.

Ceny ropy Brent sa na svetovom trhu približne v polovici marca zosunuli až smerom k úrovni 73 amerických dolárov za barel. Pred veľkonočnými sviatkami sa ale ropa zotavila a minulý týždeň sa vyšplhala až smerom k 87 dolárom za barel. Pod jej rast sa podľa Glasovej podpísalo hlavne rozhodnutie kartelu OPEC+ o znížení svojej ťažby s cieľom podporiť jej cenu.

Očakáva sa navýšenie úrokovej sadzby

Počas tohto týždňa ale ropa zamierila opäť nadol a atakuje už úroveň 81 dolárov za barel.

Môže zo to zverejnenie Béžovej knihy Fed-u, v ktorej americká centrálna banka vyjadrila obavy zo spomalenia US ekonomiky. K tomu sa pridávajú očakávania, že Fed začiatkom mája opäť zvýši úrokovú sadzbu. Kombinácia týchto faktorov vyvoláva obavy z poklesu dopytu po rope a pohonných látkach,“ konštatovala Glasová.

Medzinárodná energetická agentúra IEA podľa Pánisa stále varuje, že v druhej polovici roka by dopyt aj pri určitom spomalení ekonomík Západu mohol predbiehať ponuku, najmä vďaka oživeniu sa Číny a rastu leteckej dopravy. „To by mohlo ceny komodity tlačiť na vyššie úrovne,“ uzavrel Pánis.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana GlasováMarek GábrišStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB bankaFederálny rezervný systém (Fed)IEA Medzinárodná agentúra pre energetikuJ&T BANKAOPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropuŠtatistický úrad SR