Domácnosti majú stále záujem o malé OZE, z projektu Zelená domácnostiam II vyčerpali 24,4 milióna eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Foto: ilustračná, freedigitalphotos.net

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam II pribudlo od roku 2019 v slovenských domácnostiach 12 123 malých obnoviteľných zdrojov energie.

Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v tomto období domácnosti využili na nákup 4 060 tepelných čerpadiel, 3 741 slnečných kolektorov, 2 386 fotovoltických panelov a 1 936 kotlov na biomasu.

„Doteraz boli z projektu preplatené poukážky v hodnote viac ako 24,4 milióna eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur,“ informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Záujem domácností je stále veľký

Záujem domácností o podporu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je stále veľký. Od začiatku roka pribudlo viac ako 4 700 nových žiadostí.

Po najbližšom termíne vydávania zašle SIEA domácnostiam približne 400 nových poukážok na tepelné čerpadlá a 300 poukážok na fotovoltické panely. Informačný systém vydáva poukážky postupne v poradí, ako boli žiadosti zaregistrované v zásobníkoch.

Stále môžete podávať niektoré žiadosti

Tohtoročné zásobníky pre tepelné čerpadlá a fotovoltické panely sú už naplnené. Podávať ešte možno žiadosti na slnečné kolektory a kotly na biomasu. V zásobníkoch je aktuálne zaregistrovaných 3 300 žiadostí.

„V krátkom čase budú vydávané aj ďalšie poukážky na kotly na biomasu,“ dodala energetická agentúra.

Platnosť poukážok sa opäť predĺžila

Pre protipandemické obmedzenia SIEA aj tento rok predĺžila platnosť vydaných poukážok z troch na päť mesiacov. Podané žiadosti o preplatenie poukážok k nainštalovaným zariadeniam sú vybavované priebežne.

Od začiatku roka SIEA preplatila viac ako 1 200 poukážok v hodnote za viac ako 2,6 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky fond regionálneho rozvojaSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra