Domácnosti na Slovensku budú mať od júna len tri mesiace na využitie poukážky na kúpu malého OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
obnoviteľné zdroje energie, solárne panely
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od júna budú mať slovenské domácnosti znova len tri mesiace na využitie poukážky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pre pandémiu koronavírusu v marci minulého roka predĺžila platnosť poukážok na päť mesiacov.

Kratšia platnosť poukážok má zabezpečiť podľa generálneho riaditeľa SIEA Petra Blaškovitša, aby prostriedky neboli zbytočne dlho blokované a aby sa nové poukážky čím skôr dostali k ďalším domácnostiam.

„Zároveň reagujeme aj na dopyt z podnikateľského prostredia. Pozitívne vnímame, že inštalácie napredujú a žiadosti o preplatenie poukážok podávajú zhotovitelia vo väčšine prípadov podstatne skôr ako v minulosti, v priemere do dvoch mesiacov od vydania poukážok,“ dodal Blaškovitš.

Domácnosti majú istotu

Momentálne je v projekte Zelená domácnostiam II zaevidovaných takmer 2 800 žiadostí. Od začiatku roka 2021 doručila SIEA domácnostiam vyše 3 300 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Od minulého roka majú domácnosti istotu, že prostriedky po zaslaní žiadosti sú pre nich automaticky rezervované a poukážku dostanú. Na inštalácie sa tak môžu spolu so zhotoviteľmi vopred pripraviť. Poukážky k evidovaným žiadostiam sú vydávané postupne.

Zásobníky sú naplnené

Tohtoročné zásobníky sú už podľa energetickej agentúry naplnené. Žiadosti mohli domácnosti podávať počas týždňov až mesiacov, čo je podstatne dlhšie ako v minulosti.

V prípade tepelných čerpadiel SIEA aktuálne eviduje viac ako 1 500 žiadostí čakajúcich na vydanie poukážky, pri fotovoltických paneloch a kotloch na biomasu vyše 500 žiadostí. Poukážky na slnečné kolektory budú počas pár mesiacov vydané ďalším vyše 180 domácnostiam.

Vyčlenených je 37 miliónov

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam II, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, pribudlo od roku 2019 na Slovensku 12 838 inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v tomto období domácnosti využili na nákup 4 317 tepelných čerpadiel, 3 929 slnečných kolektorov, 2 539 fotovoltických panelov a 2 053 kotlov na biomasu. Doteraz boli z projektu preplatené poukážky v hodnote viac ako 25,8 milióna eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky fond regionálneho rozvojaSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra