Dopyt rastie, Únia koná. Leyenová navrhla zákon na podporu čistých technológií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Foto: archívne, SITA/AP

Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla zákon na podporu čistých technológií (Net Zero Industry Act) s cieľom zvýšiť produkciu čistých technológií v Európskej únii (EÚ) a zabezpečiť, že Únia bude dobre vybavená na prechod k čistým energiám.

Zákon posilní odolnosť a konkurencieschopnosť technológií čistého priemyslu v EÚ a podporí väčšiu bezpečnosť a udržateľnosť energetického systému bloku. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Zákon priláka investície

Zákon na podporu čistých technológií podľa EK vytvorí lepšie podmienky pre čisté projekty v Európe a pre prilákanie investícií. Cieľom je, aby sa celková strategická výrobná kapacita čistých technológií priblížila alebo dosiahla najmenej 40 percent rozvojových potrieb Únie do roku 2030.

To zrýchli pokrok smerom k cieľom EÚ v oblasti klímy a energetiky naplánovaným do roku 2030 a prechod ku klimatickej neutralite. Zároveň to podľa EK posilní konkurencieschopnosť priemyslu EÚ, vytvorí kvalitné pracovné miesta a podporí snahu EÚ stať sa energeticky nezávislou.

Dopyt rastie, Únia koná

Potrebujeme regulačné prostredie, ktoré nám umožní rýchlo posilniť prechod k čistým energiám. Presne to urobí zákon na podporu čistých technológií. Vytvorí najlepšie podmienky pre tie sektory, ktoré sú pre nás nevyhnutné pre dosiahnutie nulových emisií uhlíka do roku 2050, a to pre sektory technológií veterných turbín, tepelných čerpadiel, solárnych panelov, obnoviteľného vodíka a tiež skladovania oxidu uhličitého. Dopyt rastie v Európe aj globálne a my teraz konáme, aby sme zabezpečili, že budeme môcť uspokojiť viac tohto dopytu európskou ponukou,“ uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)