Druhý mochovecký blok odstavia. Prejde generálkou

Mochovce
Pohľad na Atómové elektrárne v Mochovciach, patriace pod Slovenské elektrárne (SE). Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Druhý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce nebude zhruba tri týždne vyrábať elektrinu. Slovenské elektrárne totiž cez víkend začínajú s jeho generálnou odstávkou. „Ide o poslednú tohtoročnú plánovanú odstávku v slovenských atómových elektrárňach,“ informovali elektrárne. Generálna odstávka by sa mala skončiť v druhom októbrovom týždni.

Výmena jadrového paliva

Počas odstávky je naplánovaných vyše 4 300 zákaziek, na ktorých bude pracovať skoro deväťsto ľudí. Takmer dvesto z Mochoviec a skoro stovka z jadrovej elektrárne Bohunice V2. Na strane dodávateľských firiem bude na odstávke pracovať bezmála šesťsto ľudí. „Okrem čiastočného vyvezenia vyhoretého a zavezenia čerstvého paliva počas odstávky v elektrárni vykonajú pracovníci kontroly bezpečnostných a podporných systémov a údržbu komponentov a zariadení. Pracovať budú aj na investičných projektoch, ktoré nie je možné vykonať počas prevádzky a ich cieľom je zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť jadrového bloku,“ dodali elektrárne.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú dva prevádzkované jadrové bloky Atómových elektrární Mochovce s tlakovodnými reaktormi typu VVER, každý s výkonom 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 MW. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo sedem miliónov megawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárne