Energetici sú na tretiu vlnu pripravení, hlásia vysokú zaočkovanosť vo svojich firmách

Energetici.jpg
Všetky energetické firmy sľubujú počas tretej vlny pandémie bezproblémovú dodávku energií. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com - koláž Wbn

Energetické spoločnosti, ktoré bezpochyby patria do kritickej infraštruktúry, sú pripravení na prípadnú tretiu vlnu pandémie koronavírusu. Majú pripravené opatrenia a naďalej pracujú na očkovaní svojich zamestnancov proti ochoreniu COVID-19. Aj keď zaočkovanosť vo väčšine energetických firiem je vyššia ako celoslovenský priemer. Všetky energetické firmy sľubujú bezproblémovú dodávku energií.

„Na tretiu vlnu pandémie sme pripravení. Opatrenia, ktoré sme prijali v prvých dvoch vlnách pandémie sa nám osvedčili, preto sme pripravení zaviesť ich aj v prípade tretej vlny,“ uviedol hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Vysoká zaočkovanosť aj práca z domu

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) považuje za najúčinnejší nástroj v boji s pandémiou očkovanie. „Percento zaočkovanosti zamestnancov v našej spoločnosti je výrazne vyššie, ako je na úrovni štátu,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Firma naďalej umožňujeme tým zamestnancom, ktorým to pracovná náplň dovoľuje, vykonávať svoju prácu formou home office. „Rovnako ako pri prvých dvoch vlnách, je aj teraz naša spoločnosť pripravená zabezpečiť plynulú dodávku a distribúciu elektrickej energie,“ konštatovala Dobošová.

Skupina VSE Holding od začiatku pandémie Covid-19 zavádza protipandemické opatrenia. „Aj napriek zlepšeniu pandemickej situácie sme opatrenia stlmili len minimálne. Zamestnanci zastávajúci kritické pracovné pozície naďalej pracujú v špeciálnych upravených režimoch tak, aby nedochádzalo k stretu väčšieho počtu zamestnancov, administratívni zamestnanci môžu aj naďalej využívať home office na dobrovoľnej báze. Sme opatrní,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSE Holding Andrea Danihelová. Aktuálne je v skupine VSE Holding zaočkovaných minimálne prvou dávkou vakcíny viac ako 1 200 zamestnancov, teda viac ako 70%. „Počet zaočkovaných zamestnancov naďalej stúpa,“ dodala Danihelová.

V spoločnosti Stredoslovenská energetika sú stále platné protipandemické opatrenia, ktoré okrem pravidelnej dezinfekcie priestorov pracovísk zahŕňajú aj možnosť home office. V spoločnosti SSE je zaočkovaných viac ako 60% zamestnancov.

Plynári pripravení na tretiu vlnu pandémie

V spoločnosti SPP-distribúcia evidujú zhruba 60-percentnú zaočkovanosť. „Naďalej realizujeme preventívne opatrenia, ako sú uprednostňovaná práca z domu a výjazdy z domu, a pokračujeme v intenzívnej provakcinačnej kampani prostredníctvom interných komunikačných kanálov,“ doplnil Vanga. O povinnej vakcinácii zamestnancov distribučná spoločnosť aktuálne neuvažuje.

„Organizovaná vakcinácia v našej réžii tiež nie je v našej spoločnosti relevantná z hľadiska rozloženia našich zamestnancov po celom Slovensku. Očkovanie riešime jednak ako subjekt kritickej infraštruktúry cez MH SR, máme stanovené kritické skupiny, a jednak intenzívne komunikujeme tému výhod vakcinácie v rámci internej komunikácie,“ podotkol Vanga.

V spoločnosti Eustream majú vypracované presné postupy pre jednotlivé stupne ohrozenia, podľa ktorých postupovali v predchádzajúcich vlnách pandémie. „Oproti predchádzajúcim vlnám pandémie máme dnes dôležitú výhodu v tom, že v porovnaní s bežnou populáciou je miera zaočkovanosti medzi našimi zamestnancami zásadne vyššia (74 percent),“ konštatoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Zatiaľ v štandardnom režime

Od júna tohto roku pracujú v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) v štandardom pracovnom režime, t.j. práce na pracovisku. „Pokiaľ ide o pracovný režim po skončení letných prázdnin, resp. dovolenkového obdobia, budeme sa operatívne a flexibilne prispôsobovať aktuálnym podmienkam,“ dodal hovorca SPP Ondrej Šebesta. Z prieskumu medzi zamestnancami SPP vyplýva, že väčšina pracovníkov je zaočkovaná.

„Avšak konkrétnu informáciu o tom, či sa dal niektorý zo zamestnancov zaočkovať môže mať nadriadený manažér v prípade, ak ho zamestnanec o tejto skutočnosti dobrovoľne informuje. Informácie o účasti na očkovaní sú informáciami o zdravotnom stave daného zamestnanca a zároveň sa dotýkajú jeho osobnej integrity, preto spoločnosť tieto informácie od zamestnancov nevyžaduje, ani ich nijako nespracúva,“ uzavrel Šebesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea DanihelováMichaela DobošováMilan VangaOndrej ŠebestaPavol Kubík
Firmy a inštitúcie EustreamSPP - distribúciaSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika