Eurokomisia vyhlásila prvý medzinárodný tender na spoločný nákup dodávok plynu 

Zemný plyn, EÚ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska komisia v stredu vyhlásila vôbec prvú medzinárodnú súťaž na spoločný nákup dodávok plynu pre Európsku úniu. Ako uvádza oficiálny web výkonného orgánu EÚ, využila pritom kolektívnu ekonomickú váhu EÚ prostredníctvom nedávno vytvoreného mechanizmu AggregateEU.

Celkový objem dopytu

V rámci prvého tendra predložilo 77 európskych spoločností požiadavky na celkový objem dopytu po plyne na úrovni 11,625 miliardy metrov kubických.

Dopyt po skvapalnenom zemnom plyne predstavuje 2,781 miliardy metrov kubických, pričom 9,554 miliardy metrov kubických je požadovaných prostredníctvom potrubia.

Medzinárodných dodávateľov plynu, s výnimkou Ruska, vyzvali, aby odpovedali na tento tender a predložili svoje ponuky do 15. mája.

Tender každé dva mesiace

Toto prvé kolo výberového procesu pokrýva dodávky plynu od júna 2023 do mája 2024. Ďalšie tendre budú pokračovať pravidelne každé dva mesiace v priebehu nasledujúceho dvanásťmesačného obdobia.

„S AggregateEU sme vytvorili nový trh v Európe, ktorý zvýši našu energetickú bezpečnosť pred budúcou zimou a pomôže naplniť naše zásobníky plynu. Je to tiež príležitosť pre medzinárodných dodávateľov plynu rozšíriť základňu svojich zákazníkov. Toto je obojstranne výhodná činnosť,“ vyhlásil slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Spoločný nákup plynu EÚ bol dohodnutý v roku 2022 ako núdzové opatrenie v snahe reagovať na to, že Rusko zneužíva dodávky energií ako zbraň a na bezprecedentný rast cien energií od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia