Európa bude na zimu lepšie pripravená, Európsky parlament schválil prísnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európsky parlament (EP) v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine schválil nariadenie, ktorého cieľom je urýchliť napĺňanie zásobníkov zemného plynu pred zimou a zaistiť tak bezpečnosť dodávok. Predpis vo štvrtok prešiel v europarlamente pomerom hlasov 490 za, 47 proti a 55 sa zdržalo hlasovania. EP o tom informuje v tlačovej správe.

Ochrana pred možným prerušením dodávok

Na základe predpisu, ktorý už schválili ministri členských štátov Európskej únie (EÚ), majú členské krajiny povinnosť naplniť do 1. novembra 2022 zásobníky plynu minimálne na 80 percent, spolu s prevádzkovateľmi zásobníkov by sa však mali usilovať o ich naplnenie na 85 percent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pre nasledujúce roky sa minimálna úroveň rezerv navýši na 90 percent s cieľom ochrániť Európanov pred možným prerušením dodávok. Nariadenie tiež zdôrazňuje, aby členské štáty odoberali plyn z rôznych zdrojov a posilnili opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti.

Povinný proces certifikácie

Okrem zmieneného ustanovuje zásobníky plynu za súčasť kritickej infraštruktúry. Všetci prevádzkovatelia zásobníkov budú musieť povinne podstúpiť proces certifikácie. Cieľom tohto kroku je predísť rizikám spojeným s možným vonkajším zasahovaním. Prevádzkovatelia, ktorí certifikáciu nezískajú, sa budú musieť vzdať vlastníctva alebo kontroly nad zásobníkmi plynu v EÚ.

Parlament tiež informoval, že najneskôr v auguste 2022 Európska komisia zverejní usmernenie o spoločnom nákupe plynu. Takýto nákup môže dobrovoľne iniciovať skupina dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ.

Finálne znenie nového predpisu musí ešte formálne schváliť Rada EÚ. Do platnosti vstúpi zverejnením v Úradnom vestníku EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska únia