Európa je od ruského plynu príliš závislá, prechod na čistú energiu je pre ekonomiku Únie kľúčový

Ursula von der Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Foto: SITA/AP

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu vyzvala členské štáty Európskej únie (EÚ), aby zrýchlili prechod smerom k čistým zdrojom energie z vetra a slnka, ktorá bude vďaka domácej výrobe podstatne lacnejšia než dovážané fosílne palivá.

V predvečer samitu EÚ venovaného energetickej kríze konštatovala, že 90 percent spotreby plynu v bloku 27 krajín pochádza z dovozov. Väčšinu z nich zabezpečuje strategický rival Rusko, v dôsledku čoho je únia „zraniteľná“, uviedla Von der Leyenová.

Gazprom nereagoval na vyšší dopyt

„(Ruský) Gazprom síce dodržal dlhodobé zmluvy, ktoré s nami má, nereagoval však na vyšší dopyt tak, ako to robil v predchádzajúcich rokoch. Európa je tak dnes od plynu príliš závislá,“ povedala šéfka bruselskej komisie.

To podľa nej znamená, že prechod k zelenej energii nie je potrebný iba preto, aby sa EÚ do polovice storočia stala energeticky neutrálnou.

Zamerala sa na Orbána

„Prechod na čistú energiu je životne dôležitý nielen pre našu planétu. Je tiež kľúčový pre našu ekonomiku a odolnosť voči cenovým šokom v cenách energií,“ povedala Von der Leyenová.

Podľa agentúry AP tým odkázala na politikov, akým je maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý z nárastu cien obvinil práve plány komisie na Európsku zelenú dohodu. Cieľom projektu je znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent a do roku 2050 dosiahnuť v rámci EÚ uhlíkovú neutralitu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ursula von der LeyenováViktor Orbán
    Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazprom