Europoslanci sú proti presunu financií z Európskych štrukturálnych a investičných fondov pre plán REPowerEU

Peniaze, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Europoslanci podporujú ciele plánu REPowerEU, čiže diverzifikáciu dodávok energií a zbavenie sa závislosti od ruských fosílnych palív, ale nesúhlasia s ďalším transferom financií z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (ESIF), ktoré na dosiahnutie týchto zámerov navrhla Európska komisia (EK). V správe zverejnenej v stredu o tom informovalo tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

„Odobratie zdrojov regiónom a ich bezpodmienečné poskytnutie štátom ohrozuje súdržnosť únie,“ uviedol predseda Výboru pre regionálny rozvoj Younous Omarjee. Spolu s koordinátormi sa domnieva, že mechanizmus financovania REPowerEU a ďalšie transfery z ESIF sú neprimerané.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vojna na Ukrajine a jej ekonomické a sociálne následky budú pre všetkých Európanov mimoriadne ťažké, zdôraznili europoslanci. Pri riešení týchto následkov je podľa nich prioritou naštartovanie novej kohéznej politiky.

Navrhované transfery podľa europoslancov naštartovanie a implementáciu tejto kohéznej politiky spomalia. EK ráta s tým, že Európska únia na REPowerEU vynaloží takmer 300 miliárd eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Younous Omarjee
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlament