Európske spoločnosti pracujú na vodíkovej diaľnici, nechýba ani slovenský Eustream

zemný plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Štyri popredné stredoeurópske plynárenské spoločnosti začali pracovať na vzniku takzvanej vodíkovej diaľnici. Ich spoločná iniciatíva Central European Hydrogen Corridor sa zameriava na rozvoj vodíkovej diaľnice v strednej Európe, ktorá bude slúžiť na prepravu vodíka z perspektívnych produkčných oblastí na Ukrajine.

Takto vyrobený vodík sa bude cez Slovensko a Českú republiku prepravovať do oblastí budúceho veľkého dopytu po vodíku v Nemecku a EÚ. V iniciatíve sa spojili prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu z Ukrajiny (Gas TSO of Ukrajine), Slovenska (Eustream), Českej republiky (NET4GAS) a Nemecka (OGE).

Uhlíková neutralita

Cez Slovensko a Českú republiku prechádza veľký plynárenský koridor spájajúci Ukrajinu s európskymi oblasťami dopytu. Slovenské, české a nemecké plynovody zároveň môžu byť upravené na prepravu vodíka.

„Náš robustný prepravný systém ponúka flexibilnú a cenovo dostupnú možnosť ako prepravovať zelenú energiu pre európske trhy. Sme odhodlaní pripraviť našu sieť na prepravu vodíka a významne tak podporiť dekarbonizačné úsilie EÚ,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič.

Zástupca riaditeľa pre rozvoj a transformáciu spoločnosti Gas TSO of Ukraine Pawel Stanszak upozorňuje, že v najbližších dvoch desaťročiach bude hlavným zdrojom energie a silným bodom dekarbonizačnej agendy zemný plyn.

Zároveň, od roku 2050, kedy sa očakáva dosiahnutie uhlíkovej neutrality, bude dôležitú úlohu zohrávať vodík. „Preto musíme začať s prieskumom jeho možností už dnes (23. septembra pozn. redakcie),“ dodal Stanczak.

Prvé výsledky už budúci rok

Očakáva sa, že v rámci Európy bude významnou oblasťou dopytu po vodíku práve Nemecko. Aby bolo možné tento očakávaný dopyt pokryť, bude podľa odborníkov nevyhnutý dovoz vodíka vo veľkých množstvách.

Slúžiť má na to práve nová stredoeurópska vodíková diaľnica, ktorú je možné vytvoriť úpravou existujúcej prepravnej siete spolu s cielenými investíciami do nových plynovodov a kompresorových staníc.

Projektoví partneri už začali skúmať technickú uskutočniteľnosť vytvorenia stredoeurópskeho vodíkového koridoru pre prepravu čistého vodíka z Ukrajiny do Nemecka v množstve do 120 gigawatthodín za deň od roku 2030.

„Hoci sú takéto technické štúdie veľmi komplexné, sme si istí, že toto medzinárodné partnerstvo bude mať prvé výsledky uskutočniteľnosti, kapacít a ceny prepravy k dispozícii už na budúci rok,“ dodal výkonný riaditeľ NET4GAS Andreas Rau.

Nadnárodná vodíková sieť je podľa riaditeľa spoločnosti OGE Jörga Bergmanna kľúčová pre budúci trh s vodíkom. „Jedna vec je istá. Bez rozsiahleho využívania vodíka v rámci obnoviteľnej energie nebude možné dosiahnuť klimatické ciele,“ konštatoval Bergmann.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas RauJörg BergmannPawel StanszakRastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEustream