Eustream plánuje vo Veľkých Kapušanoch výrobu vodíka, využívať ho chce na pohon turbín kompresorov

Eustream plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA

Spoločnosť Eustream plánuje v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov. Ako uviedol generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič, vyrobený zelený vodík plánuje slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete používať ako plyn na pohon turbín kompresorov.

„Chceme tak prispieť k dekarbonizácii medzinárodnej prepravy a urobiť tým dôležitý krok v našom pláne byť stopercentne pripravený na budúcu prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov. Okrem podpory dekarbonizačných cieľov ide aj o ďalší technologický a strategický rozvoj kompresorovej stanice na východe Slovenska,“ povedal generálny po stretnutí s poslancami parlamentného hospodárskeho výboru vo Veľkých Kapušanoch Ňukovič.

Eustream je slovenský prepravca zemného plynu, ktorý prevádzkuje prepravnú sieť pozostávajúcu zo štyroch až piatich paralelných plynovodných potrubí spájajúcich Ukrajinu Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko a čoskoro aj Poľsko. Spoločnosť sa stala súčasťou európskej iniciatívy European Hydrogen Backbone, ktorej cieľom je podporiť budúce prepravné trasy pre vodík v Európskej únii.

Iniciatíva plánuje vytvoriť sieť takmer 40-tisíc kilometrov potrubí pre vodík spájajúcich 21 európskych krajín do roku 2040. „Slovenská časť predstavuje dôležitý príspevok k tejto iniciatíve umožňujúci budúcu prepravu vodíka potenciálne dodávaného z Ukrajiny, alebo ďalšie cezhraničné toky,“ konštatovala spoločnosť Eustream.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie Eustream