Zmrazené ceny elektriny pomôžu prekonať následky zdražovania, na dôchodcov sú zamerané opatrenia ministerstva financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Prekonať následky zdražovania pomôže všetkým domácnostiam podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) zmrazenie cien elektriny do konca roka 2024.

Očkovací bonus a 13. dôchodky

Vo svojom statuse na sociálnej sieti ďalej uviedol, že najohrozenejšej skupine – dôchodcom pomôžu opatrenia Ministerstva financií SR.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Napríklad vyplatenie celého 13. dôchodku sa posunie z decembra už na jún, pričom sa vyplatí o 300 miliónov eur viac, čo je dvakrát viac ako za vlád strany Smer – sociálna demokracia. Dôchodcom môže pomôcť aj očkovací bonus.

Štát v prvom štvrťroku vyplatil 250 miliónov eur. Zároveň od januára budú dôchodky rásť v priemere približne o 45 eur mesačne. Heger konštatoval, že infláciu zvyšuje vojna, ktorú na Ukrajine rozpútal ruský prezident Vladimir Putin.

Silná podpora Európskej únie

Heger poukázal na to, že rátajú aj s nákladmi, ktoré vznikajú aktuálne na hraniciach a následne aj pri integrácii ľudí utekajúcich pred vojnou.

„V tomto máme silnú podporu EÚ a môžeme napríklad časť eurofondov využiť na zmiernenie týchto dopadov. Už teraz v Bruseli k tomu vzniká konkrétna legislatíva,“ priblížil. Zároveň podotkol, že sa pozerajú aj na dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Z tohto dôvodu prijali zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý minulý týždeň schválil parlament.

Jeho súčasťou sú výdavkové stropy garantujúce, že politici nemôžu nezodpovedne rozhadzovať verejné financie v dobrých časoch. Heger verí, že ak by sa pristupovalo k verejným zdrojom zodpovedne, tak dnes by mohla vláda poskytnúť oveľa masívnejšiu pomoc.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMF Ministerstvo financií SRVláda SR