K záujemcom poputujú poukážky na tepelné čerpadlá za viac ako milión eur

Tepelné čerpadlo OZE
Ilustračné foto setri.sk

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vydá 6. augusta ďalšie poukážky na tepelné čerpadlá z projektu Zelená domácnostiam II v celkovej hodnote viac ako milión eur. V najbližších týždňoch budú zároveň vydané aj nové poukážky na ostatné tri druhy podporovaných zariadení. Ako ďalej informoval hovorca agentúry Stanislav Jurikovič, domácnosti môžu od júna podávať žiadosti o poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie priebežne. Taktiež môžu v zásobníkoch sledovať poradie svojej žiadosti a až do vydania poukážky ju môžu upravovať.

„Pri všetkých štyroch zariadeniach evidujeme v zásobníkoch stovky podaných žiadostí. Domácnosti, ktoré chcú zariadenia inštalovať do konca tohto roka, majú naďalej možnosť vyplniť elektronický formulár. Zásobníky so zverejneným poradím sa osvedčili. Vďaka vypĺňaniu žiadostí bez časového obmedzenia a s možnosťami úprav sa zvyšuje využiteľnosť poukážok a rýchlejšie uspokojíme väčší počet záujemcov,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš. Poukážky na tepelné čerpadlá pri najbližšom vydávaní získa približne 350 domácností.

Žiadosť je možné aj zrušiť

Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tri mesiace od vydania poukážky. Pokiaľ je podávanie žiadostí otvorené a domácnosť pred vydaním poukážky zistí, že v stanovenej trojmesačnej lehote nie je možné zariadenie nainštalovať alebo miesto inštalácie uviedla nesprávne, môže pôvodnú žiadosť zaradenú v zásobníku sama zrušiť a obratom registrovať novú. „Prostriedky tak nebudú zbytočne blokované a šancu využiť poukážku skôr dostanú tí, ktorí sú na inštaláciu pripravení,“ dodal Blaškovitš.

Momentálne je z projektu Zelená domácnostiam II podporených viac ako 7 600 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 15 mil. eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 mil. eur.

Slovenská inovačná a energetická agentúra je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. Poskytuje špecializované činnosti v oblasti energetiky a inovácií, pôsobí ako sprostredkovateľský orgán a implementačná agentúra pre štrukturálne fondy Európskej únie a zároveň plní úlohy technologickej agentúry.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BlaškovitšStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra