Kapacita vojanského plynovodu sa môže zvýšiť, ak bude záujem

Vojany-Užhorod
Interiér kompresorovej plynovej stanice plynovodu Vojany-Užhorod. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, je pripravený zvýšiť kapacitu reverzného slovensko-ukrajinského plynovodu. „V súvislosti s možným zvýšením prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu sme dokončili prípravné a inžinierske činnosti projektu „Reverzný tok zemného plynu v smere na Ukrajinu“,“ uviedla spoločnosť Eustream vo svojom pláne rozvoja na roky 2020 až 2029.

(NE)Záujem Ukrajiny

Či sa nakoniec zvýši prepravná kapacita plynovodu Vojany-Užhorod bude závisieť najmä od záujmu ukrajinskej strany. „Projekt postúpi do ďalšej fázy prijatím finálneho investičného rozhodnutia, avšak s nateraz nejasným termínom. V súčasnosti totiž neevidujeme požiadavku na navýšenie prepravnej kapacity v smere na Ukrajinu,“ konštatoval slovenský prepravca zemného plynu.

Využívaný na štvrtinu

Vojanský plynovod je v súčasnosti využívaný iba na štvrtinu. Ako vyplýva z údajov zverejnených spoločnosťou Eustream, počas prvých dní nového roka sa slovensko-ukrajinským plynovodom denne prepravilo od 10 do necelých 12 miliónov metrov kubických zemného plynu. Kapacita plynovodu je pritom 44 miliónov kubíkov plynu denne. Ešte menej plynu odoberali Ukrajinci zo Slovenska počas posledných dní minulého roka. V decembri bola denná preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu na úrovni od 3 do 4,5 milióna metrov kubických.

Príprava na zimnú sezónu

Ukrajinci sa na plyn zo Slovenska spoliehali najmä pred prichádzajúcou zimnou sezónou. Od júla minulého roka bol plynovod zo slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu využívaný takmer na plno. Denne sa prepravilo plynovodom aj 42 miliónov metrov kubických plynu. Vždy platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eustream