Kritikom sa nedarí odstrániť tzv. teplárenské nevoľníctvo. Aj napriek tomu, že už sú vo vláde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
teplo, kotol, radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zrušiť takzvané teplárenské nevoľníctvo, po ktorom volali vtedajší opoziční a v súčasnosti vládni politici, nebude také jednoduché, ako sa zdalo. Novelu teplárenského zákona chceli pritom schváliť ešte v tomto roku.

Podľa informácií portálu vEnergetike.sk Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už síce vypracovalo teplárenskú novelu, vďaka ktorej by už nemali veľkí teplári mať možnosť zúčastniť sa stavebného konania pri plánovanej výstavbe domovej kotolne, koaličná rada však nateraz novelu neschválila. Proti novele mal byť samotný premiér Igor Matovič.

Informácie nevyvrátili, ale ani nepotvrdili

Informácie portálu vEnergetike.sk ministerstvo hospodárstva nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. „Ministerstvo hospodárstva SR je za takú úpravu legislatívy, ktorá by odstránila tzv. teplárenské nevoľníctvo,“ odkázalo tlačové oddelenie ministerstva.

Premiérovi už poslali otvorený list Združenie spoločenstiev bytov na Slovensku, Asociácia vlastníkov bytov a Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov. V ňom mu pripomínajú, aby si koalícia splnila svoje sľuby.

„Pýtame sa, aká je to vláda, ktorá si nevie splniť to, čo občanom pred voľbami sľúbila. Veď nie je predsa normálne, aby občania boli nevoľníkmi podnikateľov, ktorí nekalo podnikajú na štátnom a obecnom majetku. Prosíme Vás, zariaďte nápravu tejto od roku 2014 trvajúcej nespravodlivosti novelizáciou zákona,“ uviedli v liste spomínané združenia.

Obrátili sa na Ústavný súd SR, dvakrát

Poslanci za OĽaNO a SaS vtedy ako ešte opoziční poslanci podali návrh na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť zákona o tepelnej energetike po tom, ako sa opakovane nepodarilo v parlamente schváliť novelu tohto zákona.

Členovia zákonodarného orgánu ju odmietli už v prvom čítaní. Cieľom novely bolo „okresať“ postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Predkladatelia navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.

Ústavný súd minulý týždeň na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že nevyhovie návrhu poslancov z októbra 2018.

Opoziční poslanci už v roku 2015 napadli na Ústavnom súde SR zákon o tepelnej energetike. Vtedy súd skúmal návrh skupiny 47 poslancov Národnej rady SR, ktorí tvrdili, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike sú v rozpore s ústavou, lebo obmedzujú vlastnícke práva majiteľov bytov a nútia ich odoberať dodávky tepla od veľkého výrobcu z centrálneho zdroja.

Súčasne im podľa nich kladú ťažko prekonateľné prekážky, ak si chcú zabezpečiť dodávku tepla, napríklad zriadením vlastného zdroja tepla. Ústavný súd im v jeseni 2016 taktiež nevyhovel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR