Medzinárodná agentúra pre energetiku vyzýva na redukciu emisií, potrebné sú investície do čistej energie

Emisie
Foto: ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vyzvala vlády, aby na nadchádzajúcom klimatickom samite prijali rozhodnejšie záväzky pri redukcii emisií skleníkových plynov.

Agentúra totiž upozornila, že svet nesmeruje k splneniu environmentálnych cieľov a vyhlásila, že potrebné sú nové investície do čistej energie.

Rekordný predaj elektrických áut

IEA vo svojom výročnom svetovom energetickom výhľade, ktorý zverejnila v stredu, uviedla, že svet urobil veľké kroky pri odchode od fosílnych palív prostredníctvom orientácie sa na veternú a solárnu energiu, pričom predaj elektrických vozidiel dosahuje rekordy.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Avšak ekonomické oživenie z pandémie ochorenia COVID-19 zároveň znamená zvýšenie využívania uhlia a ropy a tiež rast emisií, konštatuje správa agentúry.

Technológie budúcnosti

Vlády na samite musia „dať jasný a neklamný signál, že sú zaviazané rýchlo zväčšiť využívanie čistých a pružných technológií budúcnosti“, uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

„Spoločenské a ekonomické prínosy zrýchlenia prechodu k čistým energiám sú obrovské a náklady v dôsledku nečinnosti sú nesmierne,“ dodal.

Zástupcovia viac ako 200 krajín sa stretnú na 26. konferencii OSN o zmene klímy, ktorá bude od 31. októbra do 12. novembra v Glasgowe v Škótsku. Diskutovať budú o nových cieľoch pre redukciu alebo obmedzenie rastu emisií, ktoré prispievajú ku zmene klímy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fatih Birol
Firmy a inštitúcie IEA Medzinárodná agentúra pre energetiku