Motoristi si môžu vydýchnuť. Zdražovanie palív sa skončilo, ceny by nemali rásť ani nasledujúci týždeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Benzín

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nateraz skončilo. Po niekoľkých týždňoch rastu sa ceny na našich benzínkach ostatné dva týždne v podstate nemenia. Zvyšovať ceny pohonných látok by sa podľa analytičky nemali ani v nasledujúcom týždni.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by sa ani v ďalšom týždni výraznejšie meniť nemali,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Zdražovanie bolo citeľné

V 29. tohtoročnom týždni zostali ceny 95-oktánového benzínu bez zmeny na priemernej úrovni 1,414 eura za liter a rovnako aj ceny 98-oktánového benzínu zotrvali na hodnote 1,611 eura za liter. Ceny nafty minimálne vzrástli, a to o 0,1 % na úroveň 1,256 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o približne 18 % a benzín 98 o zhruba 16 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to o 18 %.

„Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu,“ dodala Glasová.

Šírenie delta variantu vyvoláva obavy

Počas posledných týždňov sa ceny na ropnom trhu hýbali v rozmedzí 74 až 77 amerických dolárov za barel a inak to nebolo ani minulý týždeň. Začiatkom minulého týždňa sa ale ropa pohybovala okolo úrovne 74 až 75 dolárov za barel a v závere týždňa sa posilnila nad hladinu 76 dolárov za barel.

„Dôvodom rastúcich cien ropy boli správy o poklese zásob ropy aj benzínu v USA, čo signalizuje silnejší dopyt po palivách počas letnej dovolenkovej sezóny,“ podotkla Glasová.

Vo všeobecnosti je ale čierne zlato podľa analytičky podporované hlavne očakávaným oživovaním dopytu, ktoré by sa malo prejaviť hlavne v druhom tohtoročnom polroku. Na druhej strane ale obavy na trhoch vyvoláva rýchle šírenie delta variantu koronavírusu, čo by mohlo viesť k opätovnému sprísňovaniu pravidiel a čiastočnému zatváraniu vo viacerých krajinách na jeseň tohto roka.

„Letná dovolenková sezóna je v plnom prúde, čo zvyšuje dopyt po pohonných látkach, preto si myslíme, že ceny ropy sa budú aj v nasledujúcich týždňoch držať na pomerne vysokých úrovniach nad 70 dolárovou hranicou,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bank